| FerLin a întrebat:

Am nevoie de ajutor intr-o chestiune legata de devierea apelurilor telefonice.
Vreau sa stiu daca se poate, si cum, sa blochez apelurile deviate de pe un mobil pe un fix.
Am un telefon fix la serviciu pe care trebuie sa raspund. Problema e ca un alt coleg lenes, care trebuie sa raspunda la telefonul mobil, isi deviaza apelurile pe telefonul meu fix de la serviciu si nu recunoaste nimic iar eu vorbesc mai tot timpul la telefon si pentru el. Raspundem amandoi la acelasi tip de apeluri de la clienti care gasesc ambele numere (si de mobil si de fix) pe internet.
Daca ar fi doar situatii de urgenta in care chiar nu poate sa raspunda nu ar fi o problema dar se intampla asta in 80% din timp. In plus, cand nu sunt la servici eu imi deviez telefonul fix pe telefonul meu mobil personal ca sa pot raspunde de acasa, iar in weekend dragul meu coleg isi deviaza telefonul sau de serviciu pe fix care la randul lui e deviat pe mine si in consecinta imi suna mai incontinuu telefonul.
L-au dat de gol cei care il sunau pe el pe mobilul de serviciu si dadeau de mine in mod repetat.
De aceea vreau sa gasesc o modalitate de bloca telefonul fix sa nu se mai poata devia pe el alte apeluri si sa sune doar atunci cand este sunat direct pe numarul de fix.
Orice informatie care ma poate ajuta e binevenita!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pai, e simplu.
Cand esti liber, in weekenduri, nu mai devia telefonul fix de la serviciu pe telefonul tau mobil.winking

| FerLin explică (pentru Bula):

Nu am cum. Sta in sarcinile mele de serviciu. E stabilit ca in weekend telefonul fix sa fie deviat pe mine. Trebuie sa raspunda cineva atat la fix cat si la mobil zilnic. Daca s-ar putea si noaptea ar fi bine... Oricum, noapte (adica intre 22 si 7 dimineata) imi intra cel putin 4-5 apeluri.

| Bula a răspuns (pentru FerLin):

Daca astea ti-s sarcinile de serviciu, atunci de ce vrei sa le blochezi?
Eu tot nu inteleg, de ce n-ai zile LIBERE. In sensul propriu a cuvantului. Dar asta e problema ta, nu a mea.

Parerea mea este ca, telefonul ar trebui sa fie manipulat /directionat la cel care este de serviciu si nu spre cel care este liber.

| FerLin explică (pentru Bula):

Daca ar fi sa-mi fac doar treaba mea, nu ar fi nici o problema. Ma revolta faptul ca fac si treaba colegului pe langa treaba mea. El nu recunoaste ca-si deviaza apelurile lui la mine, eu nu am cum sa-i demonstrez.
El spune ca le deviaza doar foarte rar cand e la adunare (e mare pocait credincios caruia daca ii spui ca minte o ia ca pe cea mai mare jignire pe care poti sa o aduci lui). Nu stiu cum dracu dar e la adunare mai tot timpul...
Am zis ca poate sunt eu paranoic si sunam pe numarul la care TEORETIC raspunde el, si apelul ajungea la telefonul meu.
In fine, e o mizerie care e mult mai ampla si veche. Razboi am cu omul asta de 3 ani de cand am intrat in firma asta si i s-a parut lui ca am venit ca sa ii iau lui locul de munca si de atunci ma tot sapa.
De serviciu in weekend suntem amandoi in ceea ce priveste raspunsul la telefoane si avem impartite telefoanele, el mobilul si eu fixul. Daca incerci sa raspunzi la ambele telefoane, nu mai faci nimic altceva. Pauzele intre apeluri sunt inpredictibile si de obicei sunt scurte.