| vldi4 a întrebat:

Salutare!
In curand trebuie sa-mi iau un calculator nou si nu prea ma pricep,cum ar trebui sa arate un calculator bun?
Ce placa video, cati rami etc.
Si cam cat costa.

Răspuns Câştigător
| redlynx90 a răspuns:

Ca sa iti ruleze un windows bunicel si niste jocuri calumea iti recomand sa iei un procesor care sa fie dual core(Intel de preferat), ram de 3, 4 GB o placa de baza care sa detina incorporata pe ea o placa video buna de 1GB sau una care sa o cumperi tu sa fie de 1GB si un hard de 300/500GB cam asa ar fi un pc care ar satisface aproape orice persoana in afara de gamerii nebuni dupa grafica extrema
O zi buna happy

3 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Te ajut eu. id mess sprintaroiuflorin. un calculator bun, de gaming, deci unitatea completa te ajunge ca sa joci orice joc cam 1500ron pe un monitor cu rezolutie mica si cam 2000ron pe un moniotr cu rezolutie full hd. cauta-ma pe mess si vorbim mai detaliat.

| sdhashsah a răspuns:

Prima data ne spui tu cam cat ai fi dispus sa dai! Preturile difera de la 1000 lei si poate ajunge si peste 10000, dar asa ca idee o unitate bunicica o faci cam pe la 2500 lei.

| HεεЌεЯε a răspuns:

Pai unu bun gaming are asa:
Placa video GTX 990, Ram 4GB sau mai mult, Ventilator cu 4 nuclee(4x)Si mare petru a raci placa video, 3 sau 4 harduri cu cate 1000 GB fiecare, daca nu prea e bun la performanta maxima trebuie macar 400 GB fiecare, Placa de baza noua si fabricata 2012-2013 scrie pe ea, Si o unitate mare petru a incapea toate alea+ O baterie buna care sa nu se incalzeasca foarte repede..adica sa se poate incalzi putin dabia dupa 48 de ore..in care il ti aprins..cam astea ar fi