| 28cosmin a întrebat:

Salutare încă odată TPU!
Eu folosesc un laptop Asus, am instalat Windows 10, care este cea mai bună metodă de a folosi Windows 10 cu un cont local sau cu un cont Microsoft?
Adică ori să mă conectez la laptop utilizând un cont de utilizator local sau un cont de utilizator Microsoft... Care ar fi cea mai bună metodă?

Răspunsul corect va primi cu siguranță fundă!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Eu folosesc cont local, pentru ca tin la intimitatea mea.
Am blocat Cortana si Telemetria,
nu folosesc cont Microsoft,
am dezinstalat toate aplicatiile care s-au putut si le-am blocat in Firewall pe celelalte...
am pus totul de la Settings- Privacy pe Off si MULTE altele, pentru ca nu doresc ca fiecare click pe care-l fac sa ajunga pe serverele lor, si sa fiu inundat cu reclame.

Daca pe tine nu te deranjeaza asta, NU exista "cea mai buna metoda", poti alege ce cale doresti.
Insa Cortana, Telemetria si aplicatiile tot e bine sa le blochezi, nu iti vei mai recunoaste PC-ul la final.

2 răspunsuri:
| Mihai1499 a răspuns:

Eu îți spun să faci și cont Microsoft. Până la urmă, vei avea nevoie de el pentru unele aplicații. De exemplu, serviciul de instalare aplicații al lor, Windows Store ceed că îi zice, are nevoie de cont Microsoft. Nu l-am folisit des, contul Microsoft, dar e enervant să nu-l ai când îți trebuie.

| micutzul01 a răspuns:

Cont de utilizator Microsoft
e mai ok