| DDCC a întrebat:

Salutare!
Încerc să pun Win10 pe un laptop Aspire E15 ES1-512-c5qn.
Tastatura nu merge aproape deloc, folosesc tastatura prin usb. Mai întâi i se mișca întruna imaginea în Bios și îmi apărea întruna Warning-ul cu Load default settings ca și cum ai apăsa mereu pe un buton.
În final a bootat de pe usb, însă după ce apare fereastra cu Windows Setup și îmi dă să aleg limba nu reacționează nicicum la nicio tastă.
O să încerc cu Media Creation Tool (durează până se descarcă imaginea de pe internet).
Este stricată ceva piesă în el de face așa?
Menționez că după câteva minute după ce pornea, dacă aveam o căsuță de text deschisă se apăsa întruna tasta '.

9 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Da, este o problema 100% hardware si probabil va trebui sa schimbi tastatura.
Trebuie sa il desfaci si sa il cureti in primul rand sa vezi ce este in el, presupun ca nu l ai curatat vreodata. Trebuie sa ii desfaci tastatura si sa vezi daca contactele sunt oxidate sau ceva. Oricum va trebui sa o schimbi, probabil ai scapat ceva lichid inauntru sau a intrat ceva mancare/lichid si nu mai merge bine.
Degeaba instalezi tu 1000 de windowsuri daca tastatura nu mai merge.
Succes!

| DDCC explică (pentru Evolution):

În regulă, am scos mufa de la tastatură și merge acum cu cea prin USB, nu mai face probleme.
Încă o întrebare: Ce merită să pun pe laptopul ăsta? 8.1 sau 10? Sau n-are importanță, tot cam la fel sunt?

| Bizon95 a răspuns (pentru DDCC):

Ma bucur ca ai gasit o solutie in care sa iti mearga

windows 10 e cel mai bun
windows 8 a fost doar o chestie intermediara, la care Mircosoftul nu poate renunta pentru ca odata ce au vandut licenta, trebuie sa ofere suport o perioada

windows 10 in schimb e lucrat continuu si Mircosoftul pe asta se axeaza

pe scurt eu as pune windows 10 nu 8

| Evolution a răspuns (pentru DDCC):

Sunt cam la fel dar mai bine mergi pe windows 10.
Vad ca te pricepi cat de cat la calculatoare, spune'i la persoana respectiva daca vrea sa isi schimbe tastatura si o sa mearga bine si sa ii cureti si coolerul + sa ii schimbi pasta termoconductoare daca vrei / vrea si ai timp si chef. Ca sa fie totul in regula
Mergi pe windows 10 linistit si verifica daca are ultima versiune de bios.
Succes!

| DDCC explică (pentru Evolution):

Asta cu pasta termoconductoare e puțin mai complicat, parcă, plus că am pus acum 10 și văd că nu vede touchpad-ul. Acum iau driverul de pe siteul lor, că tweakbit driver updater n-a rezolvat treaba.

| DDCC explică (pentru DDCC):

Am rezolvat cu 3 drivere de pe net și cu touch-ul pe modul Advanced nu Basic. Nu sunt eu meseriaș în laptopuri, căci la hardware nici nu mă descurc, nici nu îmi place atât de mult. Însă chestii din-astea aș face toată ziua, mai ales dacă primesc ceva bani. big grin

| NLS a răspuns:

Cu tastatura prin USB scrie singur, sau cu a lui?

De obicei, când tastatura scrie singura, exista doua variante:
Virus
Sau
Scurtcircuit / fir întrerupt la tastatură. (am avut aceasta problema pe pc ul fratelui, in 2010. In afara ca scria singura, genera și freeze sau restart după câteva minute de la pornire)

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca ai o problema grava cu tastatura de pe laptop
iar, putini stiu asta, daca apesi o tasta continuu timp de cateva minute, la un moment dat tastatura se blocheaza de tot si cred ca asta afecteaza si tastatura usb

ar trebui sa te duci la service cu el

| DDCC explică (pentru Bizon95):

Nu e laptopul meu...