| MarcelPan a întrebat:

Salutare internautilor! Am o noua intrebare pentru voi! Am un calculator care si-a sters singur windows-ul si nu am habar cum sa instalez un windows nou! Ma poate ajuta cineva sau imi poate spune cineva mai exact si detaliat cum se procedeaza?

Dau fundita, multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Mai bine mergi la service decat sa faci vreo minune daca a cazut windowsul se poate ca hardul sa fie stricat, asa singur nu se sterge el fara motiv

| MarcelPan explică (pentru RAY):

Ce e drept, era cam virusat. Calculatorul merge dar nu imi arata dextop-ul. Adică îmi spune după ce a pornit ca windows-ul s-a sters. Ai habar cum o pot rezolva!? Nu prea as vrea sa ma duc cu el la service, e departe de localitatea unde stau eu... am un hard nou, dar nu stiu cum sa instalez un windows!

| RAY a răspuns (pentru MarcelPan):

Ai nevoie de un windows pe un cd apoi il instalezi

| RAY a răspuns (pentru MarcelPan):

Daca ai avea habar cat de cat te-as ajuta mai mult, nu e greu de fapt, descarci o imagine iso sa spunem windows 7 apoi o arzi pe un dvd apoi dai f12 si dau boot cd si incepi instalarea, dar sa pui bine hardul

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Windowsul nu se poate sterge singur, doar un virus il poate modifica sau elimina.
In cazul tau, ai nevoie de un secialist ca sa-ti deviruseze computerul, sa-l curete, si sa-ti instaleze un antivirus puternic pe el.

| octav005 a răspuns:

Daca ai un windows bootabil. poti instala si singur. vezi tutoriale pe net cum se poate instala.
dar trebuie sa ai driverele placii baza, video, retea, audio.
si daca nu ai vazut la cineva si nu te pricepi. cel mai bine chemi pe cineva sa il instaleze. costa intre 50 si 100 roni