| antonel18 a întrebat:

Salutare, intrebarea mea este, dispun de un internet telekom abonament L ( 1000 Mb/s ) teoretic, practic viteza mea de download este de 1MB/s, internetul este conectat direct in placa de baza prin fir.Am citit ca viteza poate creste in unele situatii doar daca este conectata printr-o placa de retea.Cat de adevarat este si daca ar fi de folos sa achizitionez o placa de retea. Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

1000 Mbps? Si nu te costa foarte mult?

Pentru asa ceva trebuie sa ai fibra optica pana in casa (deci nu pana la centrala). Toata aparatura din casa trebuie sa fie de 1 Gbps, cablul de retea cel putin Cat5e (Cat6 daca ai interferente), deci inclusiv placa de retea sa fie de 1 Gbps, iar PC-ul propriu trebuie sa fie foarte puternic.

Pe urma, daca ai 1000 Mbps nu inseamna ca mereu vei descarca la viteza aia. Pentru stii tu ce esti dependent de alti utilizatori care partajeaza fisierele si descarci functie de cati partajeaza fisierele respective si cu cati le partajeaza, plus functie de ce conexiuni de internet au ei.

In ce priveste descarcarile de pe FTP, conteaza viteza serverului de la celalalt capat al lumii si viteza cu care are acesta legatura spre providerul tau.

| antonel18 explică (pentru doctorandus):

Salut, multumesc de raspuns. Dar, logica e ca teoretic pentru a afla viteza de descarcare se imparte la 8 viteza in Mbps adica daca eu am abonamentul "L" ( dai o cautare pe google te rog poate cunosti si ma poti corecta ) 1000Mbps:8= 125 MB, viteza in teorie ar trebui sa fie destul de mare, dar la mine rata de download este abia de 1MB, nu am un pc slab, zjc eu, ( i7-7700k, ssd 240 gb pe m2, hard disk 2 tb, placa video 1070, dar nu am placa de retea ) gen, sa fie diferenta atat de mare din simplul fapt ca nu am placa de retea, stiu doar ca unde locuiesc nu este acoperire de fibra optica, nu cunosc in domeniu dar in mare am inteles la ce va referiti, dar de exemplu eu am net de la telekom cu 1000Mbps si am descarcat GTA5 (73GB) in aproximativ 30 de ore ( 30 de ore de download cu viteza de 1MB ), intre timp am fost plecat la o alta persoana alta localitate acelasi pc acelasi joc viteza contractuala 500Mbps viteza de 8/9/10 ori mai mare ca a mea ( descarcand jocul in aproximativ 3ore ). Probabil sa fie faptul ca nu am acoperire de tip fibra in zona, chiar daca in contract scrie ca ar trebui sa am atat ei de fapt sa nu-mi poata furniza valoarea reala, dar chiar si in aceasta situatie, diferenta este cam mare dintre ce ar trebui sa am si ce am.

| doctorandus a răspuns (pentru antonel18):

Daca nu ai fibra optica inseamna ca nu ai 1000 Mbps si platesti in plus degeaba.

| doctorandus a răspuns (pentru antonel18):

Si da, placa de retea e mai rapida ca WiFi-ul. WiFi e pentru lenesi sau pentru musafiri, tableta si telefon.