| GeorgeRzv a întrebat:

Salutare la toți.

Nu aș vrea să îmi instalez antivirus deoarece am o configurație slabă la unitate și mi se îngreunează și windows-ul.
Întrebarea mea este dacă este vreun soft care doar să îl deschid când simt eu nevoia să scaneze și să elimine fișierele nedorite stocate în memorie?

6 răspunsuri:
| theforceofgood a răspuns:

Avast- poți seta din setări ca să scaneze numai când vrei tu!

| Mohican a răspuns:

CCleaner, descarca-l de mai jos.

https://www.ccleaner.com/ccleaner/download

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru verificare periodica (cel putin odata pe luna) iti recomand Eset Antivirus Online, setat la scanare "adanca", adica inclusiv fisiere necunoscute si suspecte:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner

| danbnz a răspuns:

S-ar putea ca atunci cand simti nevoia sa fie prea tarziu.
Orice e mai bine decat nimic.
Recomand Avast si/sau Malwarebytes.

| flixbuster a răspuns:

Sa ne lamurim, tu vrei un antivirus. Ceea ce nu vrei este partea de real-time monitoring, cea care sta activa si monitorizeaza tot ce misca in sistem.

Programul perfect pentru ce vrei tu se numeste ClamWin si este un on-demand scanner: "Please note that ClamWin Free Antivirus does not include an on-access real-time scanner. You need to manually scan a file in order to detect a virus or spyware."

http://www.clamwin.com/content/view/71/1/

| CM7YRE a răspuns:

Oricand, oriunde, multe antivirusuri fac asa. Bitdefender, Kaspersky sunt printre cele mai bune. Ai tool-uri gratis la fiecare.