| PlayerE7 a întrebat:

Salutare!
Laptop gaming msi gf63 thin 11uc-839xro, Intel core i7-11800h sau laptop gaming Lenovo legion 5 15imh6 cu procesor Intel core i7-10750h?

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Legionul, este mai ieftin, procesorul pe MSI nu e cu atat de revolutionar incat sa mai merite 1000 de lei in plus, iar ecranul are 300 de niti fata de cei 250 ai MSI-ului dat, cu cati sunt mai multi, cu atat mai bine, al meu are 250 si este uneori enervant de slaba luminozitatea, in functie de lumina ambientala.
Oricum, nu procesorul ar trebui sa fie cea mai mare problema, ci placa grafica [pe Legion ai versiunea Ti, pe MSI nu], caci procesoarele recente sunt indeajuns de puternice ca sa nu-ti faci griji pe seama lor.

Concluzia: Legionul, iesi cu o placa grafica o idee mai buna, un procesor cu performante mai slabute, dar insesizabile [caci compenseaza placa grafica], si un ecran mai luminos decat competitorul; ca sa nu mai spun de diferenta substantiala de pret.
In cazul in care n-ai lua laptopul cu dedicatie pentru a rula continuu aplicatii in multithreading [ca procesourul de pe MSI are mai multe threaduri], Legionul iti va fi suficient.

| NisipLaMare a răspuns:

Modelele Legion sunt facute special ca aerul sa circule corect in interior, plus ca sunt silentioase, pentru Gaming sunt perfecte.
Iti recomand Legion 7.
Nu fac reclama dar sunt multumit.

| RealKing01 a răspuns:

As merge pe Lenovo Legion.