| albachersont a întrebat:

Salutare lume!
Am o problema la 'router-ul' de internet.Pot sa ma conectez la wireless insa nu ma pot conecta prin cablu.Tin sa mentionez ca a mers si prin cablu la inceput(cablurle sunt perfecte, nu sunt rupte sau ceva!).Am vrut sa fac un upgrade la 'firmeware' zilele astea si se pare ca nu a fost bun update-ul si am incercat sa ii fac 'restore' pentru ca mi-am salvat fisierele de la vechea versiune de 'firmware' pentru modem insa de atunci doar wirelesul imi merge si sincer am nevoie de cablu.Mai pe scurt,de cand am incercat sa fac upgrade la modem nu mai pot sa ma conectez prin cablu, spune ca nu exista conexiune insa prin wireless merge si PC si mobil.Am incercat sa dau restore in toate modurile la modem si prin accesul la 'panel-ul ' lui dar si chair sa tin apasat cu un ac pe modem. Aveti vreo idee cum ca de ce nu ar merge prin cablu?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Încearcă să îl reinstalezi ca la carte scoțând toate cablurile din el si introducându-le înapoi în ordinea cerută.
Acul acela trebuie ținut un minim de secunde -cred că 20 de secunde. Apoi începi reinstalarea.

| cosmin0608 a răspuns:

Dupa un upgrade de sistem se recomanda revenirea la setarile din fabrica (resetare). Nu mai uploada backup-ul de pe vechiul firmware. De aici este problema. In principiu trebuie sa-l resetezi si sa refaci setarile "pe curat".

| albachersont explică (pentru cosmin0608):

Cand am facut upgrade, in manualul de utilizare de la versiunea noua de firmeware pe care am scos-o imi spunea ca toate operatiile sa le fac prin cablu, upgrade sau downgrade, am incercat si prin wireless (cu toate ca nu era indicat) si am asteptat pana la un moment dat cand a ajuns 99 procesul de 'restore/downgrade' sau cum vrei sa-i spui si dupa doar mi s-a deconectat de la wireless, adica a picat pur si simplu si nu s-a mai finalizat(in manual spunea (chiar si pe internet/YouTube) ca dupa ce se finalizeaza upgrade-ul sau downgrade-ul tu inca trebuie sa ai internet, nu cum imi pica mie, deoarece dupa ce se termina acea bara de incarcat se da refresh la pagina/panel acela si eu ne avand internet deoarece s-a deconectat pur si simplu nu s-a mai dat refresh pentru ca nu a putut neavand internet, intelegi?).Cat timp nu imi da refresh la final nu pot schimba firmware-ul.