| anonim_4396 a întrebat:

Ma pasioneaza domeniul asta de ethical hacking, securitate cibernetica. Un hacker( black hat) trebuie sa stie multe limbaje de programare? Ma refer in general pentru a scrie exploituri sau alte programe malware de genul.Ca spre exemplu pentru a lucra pe partea de web, banuiesc ca trebuie sa ai idee cum se creeaza un site : asta implica javascript(ceva html si css de asemenea), plus pentru back-end : sunt limbaje gen:php sau python si ma gandesc ca unul trebuie sa stii macar ca sa vezi cum se prelucreaza datele si sa gasesti vulnerabilitati.
Plus mai sunt cei care scriu virusi, si acolo am vazut ca multi virusi puternici au fost scrisi in c++, ca in python nu stiu daca poti sa faci prea multe(poate pe partea de retele).
Mereu am fost foarte curios cum procedeaza hackeri, si de ce ajung sa sparga anumite site-uri, visez sa lucrez la crearea unui antivirus/ sau sa fac audituri de securitate(ethical hacking).
Oricum nu ma apuc de spart ceva de pe acum laughing)), prima data vreau sa fac un site de la 0 sa vad cum functioneaza, plus sa fac un program ori in c++ sau python sau poate mai multe programe sa vad cum creezi unul
Mersi anticipat!

9 răspunsuri:
| Amials a răspuns:

Îți recomand să o iei cu pași mărunți, să înveți la început un singur limbaj de programare. Funda pls

| iDarkness a răspuns:

Nu frate, n-ai nevoie de limbaje de programare. Eventual sa stii sa desenezi bine in paint.
Ps, tine cont ca asta e totusi un site de intrebari si raspunsuri, nu cred ca e relevant pentru cei de aici ce pasiuni ai tu si cat de visator esti.
Era sa uit. "Mersi anticipat":p

| Ionut231312 a răspuns (pentru iDarkness):

Si comentariul tau are sens pentru ca? Omul a spus ceva, tu te apuci sa faci misto... 200 iq

| iDarkness a răspuns (pentru Ionut231312):

Are sens puisor, are sens de informare. E asa greu de dedus? Pentru tine se pare ca da.

| Justusee34 a răspuns:

Pai ai nevoie de limbaj
Iti recomand sa incepi cu python dupa java ori c++ si python dupa poti invata Ruby htmp php *** vezi acolo dar daca ineveti java ori c++ sau chiar phiton te descurci si munca e foarte bine platita. Poti face jocuri gen Mincraft. Or developer web. Sunt multe si nu icep de la 10 000lei Fiecare domeniu incepe pe la ~ aprox 1 000 euro.
Ps si eu vr sa invat deci Rcomand carti de liceu C++ daca te duci pe c++ Dupa mai avansate si multa practica tutoriale pe yt sau intri pe wellcode cauta wellcode si vezi. Htz

| PainTech a răspuns:

Un hacker ( de succes ) e un programator foarte bun care își dă seama de modul în care funcționează sistemul informatic respectiv, își dă seama unde programatorul inițial ar fi putut greși sau uita sa implementeze un sistem de siguranță și exploatează acea problema.

Un "hacker" care știe doar sa folosească tool-uri făcute de alții ( precum metasploit framework ) haotic, fara sa inteleaga exact de ceea ce face poate fi maxim numit "script kiddie".

| Ionut231312 a răspuns (pentru iDarkness):

Ai maxim 15 ani si imi spui mie puisor? Clara-i treaba si cu tine laughing

| iDarkness a răspuns (pentru Ionut231312):

Esti tu asa sigur, puisor? Poate abia am implinit eu 18 anisori dar aparant n-ai argumente-n fata mea domnu' adult.

| TheAsp121 a răspuns:

De fapt faptul ca ai nevoie de limbaj de programare neaparat e o minciuna mare, adevarul e ca e mai recomandat sa inveti un limbaj de programare mai intai dar stai chill ca foarte multi hackeri nu stiu programare eu am participat in razboiul cibernetic cu rusia si majoritatea din grupul in care eram nu stiau programare ci doar intelegeau cum functioneaza lucrurile multi foloseau botneturi ca sa performeze atacuri ddos eu nu am folosit botneturi eu nu am dat ddos decat la un site mic folosid metoda ping of death cea mai usoara metoda care funtioneaza la site uri mici oricum un sfat ce mi-au dat alti din grupuri(hackeri de mare grad) mi au spus asa: "Ce vrei sa hackuiesti?" ex: Laptop "invata cum functioneaza un laptop si componentele sale iar dupa vei sti ce trebuie sa faci" nu voi uita niciodata! mult noroc! daca vrei invata dar mie unu nu imi trebuie.