| Edsick a întrebat:

Salutare,ma scuzati daca am gresit categoria.
Am o problema cu calculatorul, cand intru in orice joc dupa cateva secunde se blocheaza si necesita restart, cred ca e de la placa video deoarece am dezinstalat acum 3 zile driverul de la placa video pe care il aveam de aproximativ 1 an si am pus altul la fel si de atunci am problema aceasta.
Am instalat driverul placii video si updatata la zi si o versiune foarte veche si versiune medie si una identica cu ce-a pe care o aveam si face la fel.
Mentionez ca am Ati radeon 9250 128mb...
Stie cineva care ar fi rezolvarea?
Windowsul o sa il reinstalez dupa ce fac tot ce e posibil cu acesta pentru ca am mai vazut postari cu aceiasi problema si nu a fost remediata reinstaland windowsul happy
Am windows xp sp2.
Jocurile le-am mai jucat acum 1 saptamana fara nici-o problema.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Nu se rezolva problema cu reinstalarea windows-ului.
Descarca asta si dezinstaleaza cu el:
http://www.iobit.com/advanceduninstaller.html
Descarca si fa o curatenie cu asta:
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml
(foloseste toate functiile, fara
"large Files" de la tabul "cleaner".
Instaleaza un driver nou. Vezi aici:
http://driverscollection.com/? file_cid=412290870752243b2efcf21ba7d
(bagi codul ca sa descarci)
Poti descarca si Driver Max. In varianta gratis face numai cateva update-uri pe zi.:
http://www.drivermax.com/......n-9250-PCI

| Edsick explică (pentru horia2012):

Ai mai intampinat asta? sau doar te pronunti? lasa-mi un contact, te rog

9 răspunsuri:
| Parangalevacy a răspuns:

Windowsul este 100% asa mi s-a intamplat si mie

| Edsick explică:

Horia tu ai mai avut problema asta? sau sigur se rezolva asa? happy...

| horia2012 a răspuns (pentru Edsick):

Da, am avut. De vreo 3 ori. In special pe XP. XP-ul este mai usor de dat peste cap la registrii din cauza instalarii succesive a driver-ului video. Acum am trecut la W7. Nu e garantat 100%, dar nu are rost sa instalezi sistemul doar pentru asta.
Procedeaza asa cum ti-am zis. Dupe dezinstalarea driver-ului, Restart. Cureti registrii cu programul King soft. Restart.
Instalezi driver-ul original. Restart. Te uiti ce varianta este driver-ul video original. Cauti o varianta mai noua, exact pentru placa ta. Nu toate drivere-le noi sunt bune pentru toate placile video. Driverele se fac in general pe familii de placi video. Driverele noi chiar daca spune ca este pentru placa ta, este pentru familia respectiva. Daca placa e veche nu suporta ultimele drivere.

| Edsick explică (pentru horia2012):

... Am facut tot ce ai spus, doar ca in driver max era o chestie pci sis... ceva cu AGP care nu era instalat si am inteles ca are legatura cu acceleratorul, am instalat si cred ca pe deoparte am rezolvat problema imi tine jocurile in functiune doar ca acum am constatat ca dupa un timp incepe pe joc sa imi apara pete negre "miscatoare" laughing apar, dispar happy

| horia2012 a răspuns (pentru Edsick):

La faza asta, m-ai prins confused Sincer, nu am auzit de asa ceva laughing
La toate jocurile? La folosirea obisnuita a calculatorului fara jocuri, apar?

| horia2012 a răspuns (pentru Edsick):

Poate se incalzeste mai mult decat trebuie placa video.

| Edsick explică (pentru horia2012):

Cu chestia aia glumeam,era o eroare de grafica pentru ca am dat uppdate cu drivermax la driverul video si nu era complet, dar problema am rezolvat-o. intr-o oare care masura m-ai ajutat happy, am instalat driver max si acolo imi lipsea sau nu era uppdatata "SIS Processor to AGP Controller", am downloadat, instalat si acum nu-mi mai face problema. Mersi

| horia2012 a răspuns (pentru Edsick):

Mi-am imaginat, dar stii cum sunt informatiile pe net...Bine ca s-a rezolvat.
Cu placere.