| CAMIOANIEEE a întrebat:

Salutare,o să-mi fac un pc din piese și vreau o carcasă cu airflow puternic.M-am gândit la astea
http://raidmax.com/chassis/viper_gx.html (are doar 6 ventilatoare, dar toate de 120mm, plus că pot pune 2 mai mari cred, nu știu de cât)
http://www.pcgarage.ro/carcase/raidmax/agusta-titanium/
și
http://www.pcgarage.ro/carcase/zalman/z11-plus/
Carcasa o vreau pentru GAMING! Care e mai bună? Vreau să fie un raport bun preț/design/performanță, nu contează bugetul, dar să nu fie carcasă de 10-20 de milioane(dacă există de 20).Eu totuși o vreau pe prima, dar nu-i știu prețul, și nici nu cred că o voi găsi.DAU FUNDOI BĂĂ!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| SorinTudor a răspuns:

Mi se pare ok cea de la Raid max dar sa ai si ce baga in ea ca pare destul de incapatoare dupa proportii.

Răspuns utilizator avertizat
| CAMIOANIEEE explică (pentru TGeorge23):

Dar tu crezi că sunt prost să folosesc cooler-ul stock? Ori iau un Be Quiet Dar Rock 2/3 sau răcire pe apă

Răspuns utilizator avertizat
| CAMIOANIEEE explică (pentru TGeorge23):

Scuze,am trimis răspunsul din greșeală. Cooler cu răcire pe apă*Cât despre carcasă, n-am avut Raidmax, dar vreau una cu minim 6 fan-uri. Dacă zici că tabla e subțire, n-o mai iau.Cât despre procesor, am văzut performanțele și nu cred că nu e mai bun decât i5.Intr-adevăr,consumă mult(125W) dar nu am văzut nici un fel de comentariu rău despre el și dacă voiam Intel, luam i7 direct.Aa da și tu ce carcasă îmi recomanzi? Cu 1-2 fan-uri(dacă mă întreb dacă realizez ce înseamnă o carcasă cu 6 fan-uri? Ți-am zis, vreau minim 6. Cât despre buget, nu am momental unu stabilit dar e undeva pe la 50-60 de milioane.

| CAMIOANIEEE explică (pentru TGeorge23):

Se vede că ești fan Intel...în fine, poate ai dreptate, oricum, nu-s așa sigur dacă să iau FX sau nu.Dar nu știu dacă ai dreptate.Am văzut comentarii cum că i7 nu e mai bun cu nimic decât FX în gaming, alții zic că Intel nu pentru gaming, alții zic că da, nu prea știu după ce să mă iau...

| CAMIOANIEEE explică (pentru TGeorge23):

50-60 de milioane bugetul, totuși eu am întrebat care carcasă e mai bună, cred că FX știi din cealaltă întrebare, am zis în celălalt răspuns că nu sunt sigur să iau FX, i7 e scump totuși, mă mai gândesc, poate ai dreptate.

| CAMIOANIEEE explică (pentru TGeorge23):

La aceeaș placă m-am gândit și eu, de la MSI(am avut 2 plăci video de la marca asta și n-am avut deloc probleme).În legătură cu ramii, aş vrea 16GB Kinsgton HyperX Beast, ca să nu mai schimb ramii peste 1 an.Și ai dreptate.deși eu vreau doar gaming, nu randări, editări și altele, carcasa asta nu am văzut-o și după câte văd e foarte bună. Configurația făcută de tine este
foarte bună, dar la placa de bază m-am gândit la Asus ROG Crosshair 5 formula-z(în cazul FX-ului,e scumpă, dar am văzut comentarii bune despre ea, și merci pentru sursă, chiar căutam, ia o fundă pentru carcasă și sursăbig grin

Răspuns utilizator avertizat
| CAMIOANIEEE explică (pentru TGeorge23):

Overclock nici nu știu să fac și nu cred că aș avea nevoie de asta.În legătură cu ia ce-i mai ieftin. Sper că te-ai referit și la calitate, că degeaba iau RAM-i de 8GB la 2 milioane că ăia abia dacă țin 3-4 zile. Oricum, mulțam pentru cele spusebig grin

Răspuns utilizator avertizat
| CAMIOANIEEE explică (pentru TGeorge23):

Dar dacă aș lua 2 memorii de 8GB d-alea ar avea ceva?big grin. Apropo, aia cu 3-4 zile, am zis așa... logic că nu se ard așa de ușor și știu ce e overclock-ul, dar nu știu cum să-l folosescbig grin.Merci că mă ajuți chiar și după fundă...nu ca alții.

Răspuns utilizator avertizat