| nashu40 a întrebat:

Salutare prieteni!
Am instalat zilele astea windows-ul si toate sunt bune pana la internet. Se misca sacadat, incarca greu paginile.
I-am instalat flash playerul, restul si le-a luat la instalare (c++, directix...etc).
Ii mai trebuie ceva instalat ca sa mearga cum trebuie? Sau sa formulez altfel: care e lista completa a softurilor necesare ca sa se miste internetul corespunzator? Poate influenta si driverul placii video? La device manager nu e nimic cu semnul intrebarii.
Mentionez ca semnalul la internet este full. Iar la restul aparatelor din casa(telefoane) netul merge ok.
Multumesc anticipat si o zi frumoasa si usoara tuturor!

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E prima instalare, a mers vreodată rapid, ce comp ai, ce net ai?

| nashu40 explică (pentru sierra1):

Da, e prima instalare. E un SSD nou de 1T, de la Kingston. Teoretic trebuia sa se miste bine, mai ales ca restul in afara de net merge foarte bine.
Netul este de la RDS, s-a miscat mutumitor pana acum.
Am 6 Gb RAm DDR3, dual core de la Intel, nVidia GeForge 1650 4 G.
Am o banuiala la driverul de la placa video, poate o fi de la el.

| Wr3nch a răspuns (pentru nashu40):

Daca ai Windows 10 isi descarca 6 milioane de update-ri pe fundal. Placa video n-are nici clinci nici in maneca cu netul lol. Trebuie sa ai driver-ul pentru placa de retea instalat ok, nu prostia pe care ti-o pune Windows la instalare. mai ales daca folosesti Wi-Fi.
Also scoate Flash Player cat poti de repede ca e poarta de virusi si nu il foloseste nimeni in 2020 laughing)

| sierra1 a răspuns (pentru nashu40):

Vezi dacă la device manager ai probleme (semne de intrebare galbene)

| nashu40 explică (pentru sierra1):

M-am uitat special la device manager, in primul rand. Nu e nimic cu semnul intrebarii. Voi incerca alt driver pentru net.

| sierra1 a răspuns (pentru nashu40):

" alt driver pentru net" - acolo treaba stă așa: merge sau nu

baiul probabil e altundeva

| nashu40 explică (pentru Wr3nch):

Multumesc pentru raspuns. Ok, voi incerca alt driver de net.
In ce priveste Adobe Flash Player eu stiam ca e esential. De exemplu unele jocuri on-line (remi, etc) nu le poti accesa daca nu ai Flash, sau nici chiar Youtube.

| Wr3nch a răspuns (pentru nashu40):

Nici vorba lollaughing Doar site-uri vechi mai folosesc Flash, YouTube merge fara flash de ani buni, de cand Google a impins HTML 5 cu Chromelaughing Personal as evita orice foloseste Flash, pentru ca e vector de infectie si te poti trezi cu niste virusi destul de naspa pe PC.