| Ciobanu_Andrei_1990 a întrebat:

Salutare prieteni, am si eu un laptop Dell Latitude e 6400 si vreau sa-i pun un procesor Intel i7, stie cineva daca e compatibil?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Laptop-ul tau este de acum 10 ani si din cate vad (cautare pe Internet ca tu nu ai scris) are un CPU Intel Core 2 Duo P8400 - din alta "era", inainte de aparitia primului i7. Asadar, pe scurt, nu poti pune un i7 in acest laptop.

Ca idee, este posibil ca procesorul sa fie schimbat intr-un laptop. Sunt si modele la care acest lucru nu este posibil, trebuie citita documentatia produsului sau cautat pe Internet.
Personal, am schimbat intr-un laptop Fujitsu (din aceeasi generatie cu Dell-ul tau) un procesor Celeron cu un Core 2 Duo (si am schimbat si RAM-ul).

2 răspunsuri:
| EusebiuPWN a răspuns:

E posibil doar daca il duci la un service, iar daca mergi trebuie sa cauti un i7 din aceeasi generatie cu progesorul actual adica foarte vechi. In concluzie nu are rost un asemenea upgrade. Iti recomand sa il schimbi cu totul.

| Mcboss05180 a răspuns:

La un laptop nu poti schimba doar procesorul, pentru ca e lipit de placa de baza. La laptopuri probleme de compatibilitate sunt mult mai mari decat la PC. Daca gasesti o placa de baza cu i7 si placa video buna. Da si placa video, si ea e lipita tot de placa de baza. Bafta la cautat, sa ai grija sa aiba aceleasi dimensiuni placa de baza. Legat de sursa, ar trebui sa o schimbi cu una mai mare ca putere, i7 consuma mai multa energie decat procesorul pe care il ai acum. Laptopul o sa se supraincalzeasca pentru ca un procesor cu o putere mai mare va degaja mai multa caldura.