| NeymarAndrey a întrebat:

Salut TPU,. Am achizitionat un laptop Dell latitude 6400 si am urmatoarea problema:Tastatura este altfel, si daca apas "w" imi scrii "z" si invers, sau "q" este in locul lui "a" si multe alte modificari.

Răspuns Câştigător
| SasNetRomania a răspuns:

Deoarece langa ceas ai setata limba romana!
pune inapoi pe EN si va fi normala.
daca nu ai langa ceas mergi in control penel la limba si setezi

| NeymarAndrey explică (pentru SasNetRomania):

Da, dar vreau sa zic ca si butoanele sunt schimbate, si in locult lui "w" imi apare "z" iar cand apasa apare w

| SasNetRomania a răspuns (pentru NeymarAndrey):

Cand tastezi sau scrisul de pe butoane?

| NeymarAndrey explică (pentru SasNetRomania):

LA scrisul de pe butoane in loc de "w" apare "z". Cand apas pe "z" imi face "w"

| gelu1970 a răspuns (pentru NeymarAndrey):

Cred ca ai tastatura franceza din cate imi spui. daca vrei o tastatura normala trebuie sa o schimbi. probabil ca laptopul tau e fabricat pentru francezi. asa cum se fabrica pentru Anglia, Spania, etc. sunt tastaturi specifice tarii unde se vand. nu e prima data cand cineva se plange de asta.

| SasNetRomania a răspuns (pentru NeymarAndrey):

Da e tastatura din alta tara cu windows in engleza, daca vrei sa corespunda iti trebuie setata limba in FR langa ceas, si atunci ce apare pe tastatura apar si pe monitor.

9 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Pentru ca cel ce a instalat sistemul operativ l-a configurat anapoda.
in ce limba ai windows?

| Dumitrescu-Popa_Emanuel_Victor_1983 a răspuns:

Cu o surubelnita mica poti scoate capacele de la taste si le pui in ordine dupa care trecu tastatura in limba engleza si a terminat cu succes. spor la treaba

| Dumitrescu-Popa_Emanuel_Victor_1983 a răspuns:

Cu o surubelnita mica poti scoate capacele de la taste si le pui in ordine dupa care treci tastatura in limba engleza si a terminat cu succes. spor la treaba