| Orochinagi1 a întrebat:

Salutare.
Recent am achiziționat un core i7 4790k și o placa de baza gigabyte z97 x gaming 3.
Am pus cei 2x8 GB RAM (Kingston hyper x), placa video winforce 970 gtx și coolerul Idcooling Frostflow 120, totul alimentat de sursa modulara EVGA 850 bq (850 w),totul bine,a mers,m-am jucat,cu un ochi pe temperaturi, care au fost ok.
A doua zi... pornea, in câteva secunde se închidea, și tot așa.
Specific că am legat waterblock (pompa mufa cu 3 pini)) in cpu_fan și ventilatorul de la radiator in sys_fan1(mufa cu 4 pini), n-am mai folosit adaptorul pentru alimentare sata. M-am gândit că asta ar fi problema, dar toate mufele scot același voltaj, 12 v. Placa de baza nu are mufa pentru pompă.
Am zis că poate e sursa, așa c-am cumpărat un Thermaltake de 650 w, nouă. Cum am pornit cu noua sursa, a ieșit fum din mosfetul din stânga socketului. Mai aveam o placa de baza, Asus z-87k și un voi core i5 4670k, sursa mi-a încins și mosfetul de pe Asus, sursa nouă. Ghinion, cum ar zice nea Klaun.
Acum eu nu înțeleg ce s-a intamplat, chiar am legat greșit coolerul, deși mufele au același voltaj? Sursa EVGA nu e problema.
Acum am comandat alta placa gigabyte z97 x gaming 3 și mi-e să nu pățesc la fel.
Nu cred că sunt arse procesoarele, altfel nu mai pornea nimic.Pe Asus porneau amândouă dar nu mai booteaza biosul(cred că e bulit și acolo mosfetul).
Idei?
Mulțumesc

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa se intampla "in meserie", cand faci improvizatii.
Acum n-ai decat sa te uiti atent: ce a scos fum si din ce cauza?
Iti recomand sa nu pornesti nimic pana ce n-ai gasit raspunsul corect!

| Orochinagi1 explică (pentru Bula):

Nu am improvizat nimic.
Am scris ce a scos fum dar nu știu din ce cauză happy

| Trixt3r a răspuns:

Sunt multe posibilitati, e putin cam greu de spus din descrierea facuta de tine.

- Poate sa fie de la curentul static, este recomandat sa folosesti manusi (NU, nu este doar un mit)
- Poate sa fie din cauza voltajului instabil.
- Poate sa fie din cauza cooler-ului care nu l-ai montat corect.

Daca spui ca doar un transistor a scos fum, este cel mai probabil legat de partea de voltaj. Cel mai bine sacrifica 100-150 de lei si mergi cu el la un service, o sa-ti spuna cei de la service care-i problma. Daca ai un aparat de masura si ai habar sa-l folosesti atunci poti si asa sa-ti dai seama unde este problema de voltaj fara sa intrii in bios. (se poate si din bios dar e putin riscant sa-l aprinzi in situatia de fata)

Din descrierea ta nu inteleg tot scenariul cu mufele si metoda de conectare a coolerului. Racirea pe apa este doar un moft, poti pune orice cooler atata timp cat folosesti o pasta termo buna cum este MX-4 si ai un airflow bun in carcasa, atat intake cat si outtake, asta si daca-ti faci overclock. Sfatul meu este sa nu te complici cu racirea pe apa daca nu intelegi cum functioneaza, uneori este benefic si sa citesti manualul placii de baza ca sa-i vezi structura si sa-ti dai seama unde sa conectezi mufele si unde nu.

| Orochinagi1 explică (pentru Trixt3r):

Mai este o posibilitate,să fi pus un pic mai multă pastă termoconductoare,prin metoda întinderii pe cpu,și a ieșit afară un pic,la partea de sus a procesorului.
Sursa EVGA are protecții, am înțeles de ce se oprea însă sursa Thermaltake probabil nu, și, din ce am văzut, are amperaj mai mare.O s-o duc la verificări (e noua) să vedem dacă respectă parametrii indicați de producător.Sursa Thermaltake mi-a ars tranzistorul.
Nu cred că din cauza faptui că am pus mufele invers la watercooler, toate dau 12v, indiferent că-i CPU_fan sau sys_fan, după informațiile plăcii de bază. Singura diferenta e de senzor/fan control.Manualul coolerului nu conține conexiunea pompei/fan-ului, pe net unii spun că pot băga pompa in cpu_fan, alții nu. Logic, da, plăcile noi au mufă 4 pini pump.Coolerul meu are pe pompă mufa cu 3 pini, ventilatorul are mufa cu 4 pini, coolerul a venit și cu o alimentare pentru sata, cel mai probabil pentru pompă.
Carcasa e full tower, e bine aerisita, n-am avut temperaturi mari.Nu-s fan oc, de aceea am ales acest 4790k, are 4 GHz, 4, 4 turbo.
Vineri seara a mers perfect, totul excelent, nicio problemă. Sambata dimineață a început ciclul pornire-oprire.De aceea am crezut că ar fi sursa și am cumpărat una nouă (cea Thermaltake), știam că pentru configurația sistemului îmi trebuie 365-400 w.
După părerea mea, am 3 posibile cauze:
-pasta a ajuns să facă scurt la voi, partea de sus.
-coolerul să tragă mai mult curent
-placa de baza era pe moarte.
Nu-s sigur de niciuna, asta bănuiesc eu.
Mulțumesc mult. Orice info care să lămurească, va stau la dispoziție.

| NLS a răspuns (pentru Orochinagi1):

Ce pasta ai folosit?
Doar Arctic Silver 5 conduce electricitatea, si pastele ce contin metal lichid.

Restul nu creează nici o problema daca ajung pe langa procesor.

Si nici o montare gresita a coolerului nu arde nimic, cu exceptia faptului in care a fost dezactivat din BIOS pragul de siguranta (70 grade la sistemele vechi, 80-90 la cele actuale)

Electricitatea statica este o varianta,
sau o sursa cu ghinion, ce nu livreaza voltaje stabile, cum a zis si colegul.

E perfect normal daca blocul coolerului are doar 3 pini.
Al 4-a e PWM-ul.
Se poate monta fara probleme in CPU_FAN, chiar daca acesta are 4pini.

Fa ce a zis Trixt3r neaparat. Du placa la un service, cere sa faca o constatare si sa o repare daca e doar vorba de condensatori arsi.
Daca e altceva, iti vor spune ei ca nu merita.

PS: nu inteleg pe deplin la ce te referi prin: adaptor alimentare SATA.
O sa ma uit exact pe pagina coolerului si revin daca imi dau seama de ceva ce te-ar putea ajuta sa le legi corect.

Am inteles ideea cu "placa de baza nu are mufa pentru cooler", dar nu mai spun nimic pana nu verific.

PS: incearca sa renunti la obiceiul de a te arunca la HyperX.
Nu e vorba ca nu sunt bune, ci de faptul ca sunt extrem de pretentioase, si adesea cauzeaza probleme.

| Orochinagi1 explică (pentru NLS):

Pasta am luat-o de la un magazin de calculatoare din apropiere.Nu știu ce firma e, dar a răcit bine, n-am depășit in load 60 grade pe core.
N-am intrat în bios,după ce am pus pe placă tot(cpu,RAM,video,cooler,conectat cabluri) a bootat, mi-a arătat "getting devices ready" (alt cpu, altă mobo), știu că e setare default.
Sursa nu are probleme, a fost verificată pe alt sistem, la magazin.
Am comandat alta placa de baza, tot z97x Gaming 3.Ideea e să îmi dau seama ce s-a întâmplat, eventual unde am greșit.E prima dată când mă lovesc de o astfel de situație.
Adaptor alimentare sata - e un fir cu doua mufe mama la capete.Intr-un capăt bagi mufa de la pompă, cea 3 pin, celălalt capăt în alimentare sata de la sursă. Unele pompe au direct alimentare din sata de la sursă.
Nici manualul de pe site-ul producătorului nu oferă instrucțiuni, in cazul modelului Frostflow 120, unde se conectează mufele.
Mufele pentru cooler- de veți verifica z390 arous pro,veți vedea, pe schema plăcii, in partea dreapta sus, doua mufe unde scrie sys_fan/pump, z97x Gaming 3 are decât cpu_fan, cpu_opt și sys_fan 1/2/3
Hyper x- le-am luat acum vreo doi ani, n-am avut nicio problema cu ele, au mers excelent pe o mobo z-87k +i5 4670k, înainte să schimb mobo+cpu am rulat o verificare via win, nicio eroare.
Mulțumesc pentru răspunsuri happy