| paulg129 a întrebat:

Salutare stiti cumva unde se produce energia electrica in cluj-napoca
dau funda!

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Tarnița, Fântânele, Someș, Mărișel, ultimele două sunt un fel de jucării comparativ cu cele de la Fântânlele și Tarnița.Din câte știu cea mai veche hidrocentrală îi cea de la Tarnița și apoi cea de la Fântânele(subterană îi și producerea curentului se face prin caparea direcă a apei ce vine de la izvor, dacă bine mai țin minte). Succes

| Doxi a răspuns:

Http://www.hidroelectrica.ro/Details.aspx?page=36
http://citynews.ro/......lui-201745
dar sa stii ca toate hidrocentralele, termocentralele, eolienele, panourile solare si singura atomocentrala din tara sunt conectate intre ele astfel incat daca hidrocentrala ta ii se ard 1-2 generatoare sau intra in revizie, reparatie, curatare tu sa nu ramai fara curent 1-3 saptamani cat dureaza operatia respectiva