| adr a întrebat:

Am o intrebare la care nu stiu raspunsul inca. Am cumparat recent un iPhone 4 stricat de pe un site de licitatii iar cand a sosit coletul am realizat ca nu am nici un act doveditor ca ar fi cumparat. In ziua de azi stim foarte bine cu ce se ocupa romanii prin strainatate...si deci este posibil sa fie furat ( sau nu ). Am discutat cu cei de la apple romania si mi-au zis sa il trimit colet la ei, si ei o sa mi-l faca. Intrebarea este : Daca iPhone-ul este furat si il trimit la ei...il mai primesc inapoi? Nu as vrea sa-l trimit si apoi sa-mi zica ca domle e furat si nu-ti mai dam nimic inapoi. Vreau sfat DOAR si DOAR de la cei care s-au confruntat cu aceasta problema.
Va multumesc mult si va rog sa nu lasati mesaje tampite gen "Ai luat teapa " sau nu stiu. Vreau doar raspunsuri la obiect.

8 răspunsuri:
| Nestle a răspuns:

Incearca sa il faci la un service de telefoane daca reparatia telefonului nu e asa costisitoare.

| Nestle a răspuns:

Pai si ce simptome prezinta? Cel de la care ai luat telefonul nu ti-a spus ce are?

| Nestle a răspuns:

Cand ai vorbit cu ei le-ai spus ca nu ai nimic la el? Banuiesc ca nu ti-l pot lua atat timp cat nu pot dovedi ca e furat, ceea ce e cam imposibil.

| adr explică:

Am fost la service-uri de telefoane, la mai multe.NIMENI nu a putut face nimic.nici ei nu stiu care e problema.

| adr explică:

Citez de pe un post anterior tot de pe acest site, si cel care mi l-a vandut a spus ca e in stare perfecta de functionare:
"Am o problema destul de mare si considerabila cu un iPhone 4. L-am cumparat de pe un site de licitatii din Romania, iar cand mi-a sosit coletul am observat ca avea Passcode pe el. Am zis ca nici o problema, ii reinstalez softul, jailbreak si totul va fi ok.

Am incercat sa-i pun diferite versiuni de soft dar singura care a mers a fost 4.1.

I-am facut jailbreak dar degeaba, trebuia sa selectez si optiunea Boot teathered. Dupa ce am selectat optiunea asta a mers telefonul in jur de 10 minute dupa care s-a inchis. Dau iar sa booteze teathered si observ ca nu se mai aprinde display-ul telefonului. Se aude cand suna telefonul, se aude cand mi se deschide, dar nu se vede nimic. Am cautat 2 zile pe internet niste eventuale probleme si solutii, dar nimic. Am incercat toate variantele : reinstalare soft, repair boot, power + home pentru 20 de secunde, DAR NIMIC. Tin sa precizez ca am pus soft-uri pe in jur de 50 de iPhoane dar la nici unul nu am dat de problema asta. La absolut toate telefoanele am reusit cu succes instalarea."

| adr explică:

Am o problema destul de mare si considerabila cu un iPhone 4. L-am cumparat de pe un site de licitatii din Romania, iar cand mi-a sosit coletul am observat ca avea Passcode pe el. Am zis ca nici o problema, ii reinstalez softul, jailbreak si totul va fi ok.

Am incercat sa-i pun diferite versiuni de soft dar singura care a mers a fost 4.1.

I-am facut jailbreak dar degeaba, trebuia sa selectez si optiunea Boot teathered. Dupa ce am selectat optiunea asta a mers telefonul in jur de 10 minute dupa care s-a inchis. Dau iar sa booteze teathered si observ ca nu se mai aprinde display-ul telefonului. Se aude cand suna telefonul, se aude cand mi se deschide, dar nu se vede nimic. Am cautat 2 zile pe internet niste eventuale probleme si solutii, dar nimic. Am incercat toate variantele : reinstalare soft, repair boot, power + home pentru 20 de secunde, DAR NIMIC. Tin sa precizez ca am pus soft-uri pe in jur de 50 de iPhoane dar la nici unul nu am dat de problema asta. La absolut toate telefoanele am reusit cu succes instalarea.

| adr explică:

Doar le-am spus ca am o problema la el, le-am explicat problema, ei mi-au spus sa le dau seria si nu le-am dat-o deoarece, nu o aveam la indemana. mi-au spus sa il trimit prin curier si dupa ce rezolva problema o sa mi-l trimita inapoi. nu prea as vrea sa-l trimit. nu stiu de unde e luat, daca e furat, daca e cumparat. de baiatul ala de la care l-am luat nu am mai dat nici la telefon, nici pe mess. oare sa-l trimit?