| Rush a întrebat:

Salutare TPU, am o problema la pc, de curand mi s-a stricat sursa(nu mai pornea nimic), am schimbat sursa, dar tot are o problema, nu merge monitorul, am incercat cablul, e ok, am testat monitorul pe altceva si merge, si ma intreb de la ce poate fi, placa de baza e ok, si despre placa video nu sunt sigur dar sigur stiu ca nu s-a ars sau alta defectiune tehnica.

Intrebarea e, ce ar putea avea?

E posibilitatea sa nu fie sursa foarte buna dar alta nu am si inainte sa schimb ceva as vrea sa am o idee cu ce sa incep...

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

O sursa pocnitoare, fara protectii, un no name, cand se arde ia dupa ea de obicei si alte componente (placa de baza, hard, placa video). una sau 2 din acestea sau chiar toate 3. du-l la service pentru un diagnostic complet. iti iau baietii 30-50 ron, dar macar stii ce s-a intamplat. iti masoara tensiunile pe linia de 12 volti, alimentarea placii la mufa de 20+4 pini, etc.

8 răspunsuri:
| CatalaG a răspuns:

Vezi la placa video poate are alimentare separat si ai uitat sa o bagi... sau daca nu pe placa de baza, pe langa mufa aia mare care intra din sursa mai trebuie sa ai o mufa patrata cu 4 pini care trebuie si aia bagata tot in placa de baza. sper ca ai inteles!

| AgathaRo a răspuns:

Placa de baza urmeaza dupa sursa de curent sa se strice.

| sorin_6068 a răspuns:

Problema este la placa video daca tu zici ca nu e arsa atunci probabil nu e alimentata corect si atunci schimba sursa dar mai poate fi si din cauza primei surse care in momentul in care s-a defectat sa fi defectat si ceva de pe traseul placii video

| ZK a răspuns:

Ar putea fi din cauza ca sursa nu poate duce toate componentele calculatorului, ce configuratie ai?

| Nickname1890 a răspuns:

Eu cred ca e si placa de baza stricata. Posibil sa se fi ars odata cu sursa.

| Rush explică (pentru CatalaG):

Am verificat tot, nu e ceva de genul, dar oricum, multumesc

| Rush explică (pentru florin1979):

Asta o sa si fac, dar chestia e ca asa l-am gasit, nu s-a stricat in timp ce era pornit, si nu au fost caderi de curent sau altceva de genul, dar oricum o sa ma duc la un service ceva sa vad ce are exact, multumesc.

| mihaibrasov a răspuns:

Sursa e necazul. S-ar putea sa iti fi afectat si placa video...