| Deea2807 a întrebat:

Salutare!
Aseara in timp ce ma jucam calculatorul meu s-a stins si nu se mai aprindea. Initial am crezut ca s-a ars sursa. Astazi am decis sa incerc sa curat susa de praf poate isi revine, am desfacut carcasa, am curatat sursa, am montat-o la loc si tot nu pornea, iar apoi am incercat cu un alt cablu de alimentare (doar cablul de alimentare conectat) si a pornit. Fiind cu calculatorul desfacut am decis sa il curat tot de praf si sa ii schimb pastele termice de pe procesor si placa video (nu este prima data cand fac acest lucru). Dupa ce am terminat de curatat, schimbat si montat l-am pornit, au pornit toate coolerele, led-ul de la cooler-ul din fata a pornit si el, dar tastatura, mouse-ul nu primeau curent (adica nu se aprindeau led-urile de pe ele) si nici monitorul nu afisa absolut nimic.

Am incercat sa ii scot bateria de la bios de pe placa de baza, dar degeaba.

Poze: https://files.fm/u/hpas6aryc

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari! Se pare ca tocmai ti-au distrus computerul!
Nu-i bai, uita-te la partea buna a lucurilor: acum ai mai mult timp pentru scoala, teme, invatat si odihna!

| Wilde1330 a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna ziua, va rog nu mai dati sfaturi legate de tehnologie daca nu va pricepeti. Componentele se pot sterge, pasta se poate inlocui, desi excesul de pasta termica nu este benefic, nu poti sa gresesti, pasta fiind neconductiva.

| kampfes04 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pari genul de persoana ce foloseste computerul scos din priza

| Violleta2022 a răspuns (pentru Wilde1330):

Componentele NU se pot sterge, ci se SUFLA cu aer!
Pasta termica se schimna numai daca este sparta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru kampfes04):

Du-te si te culca copilas, ca bati campii!

| KoreaH a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai vorbit când trebuia să taci

| AgentTorque a răspuns:

Violleta2022 ai dat un raspuns bun... ai ajutat enorm

Deea2807 ce componente ai?

| Wilde1330 a răspuns:

Din nou, aveti lacune in domeniul hardware-ului. Componentele se pot sterge, pasta termica nu se "sparge", se usuca, si atunci se indeparteaza cu alcool izopropilic si se inlocuieste, preferabil cu Acrtic MX-4 sau Thermal Grizzly Kryonaut, cea din urma fiind putin mai vascoasa.