| Adrian_Ceteras_1988 a întrebat:

Am probleme cu o imprimanta profesionala Konica Minolta BHC224E instalata in retea.
Pe un anumit calculator din retea tot timpus o vede ca si "Offline"
am reinstalat driverul de cateva ori dar tot asa o vede.
Pe celelalte calculatoare din aceeasi retea a fost instalata cu acelasi disk cu drivere, si nu este nici o problema.

Pe toate calculatoarele este windows 8.1 si antivirus bitdefender.
Am incercat si cu optiunea "Use printer Offline" dar tot degeaba.
Nu stiu cum sa fac sa vada imprimanta "Online"

Ma puteti ajuta cui ceva sugestii?

2 răspunsuri:
| Zoricutzu a răspuns:

Probabil este din cauza cablurilor sau a mufelor vreo defectiune gen contact imperfect sau se mai poate ca in setarile biosului calculatorului respectiv să fie cele pentru conexiuni tip USB necorespunzatoare...

| Adrian_Ceteras_1988 explică (pentru Zoricutzu):

Partea de cablu sau de mufe chiar nu este relevanta, daca ai citi cu atentie ai vedea ca am scris ca este o imprimanta in retea.

Daca era vb de partea de conetica ar fi fost si alte simptome.

acolo este vb de 12 calculatoare in retea + imprimanta
Daca era vb de conetica nu mergea internet-ul la acel calculator. NU?

iar setarile din bios ce legatura au cu a vedea un anumit tip de echipament in retea cand orice altceva merge?

Astept raspunsuri relevante in continuare...