| ThomasMartin a întrebat:

Salutare TPU am si eu cateva intrebari pentru voi despre routere wireless.
1.Care e diferenta dintre un router cu 3 antene externe 4dbi si un router 3 antene detasabile 2dbi?
2.Ce pot face cu portul usb de la un router?
3.Ce este alimentarea AC / DC?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

1. de semnal.
2. poti face multe. in functie de router, poti sa faci server ftp(sa accesezi de unde vrei tu fisierele de pe stick-ul sau hdd-ul de acasa conectat pe usb la router), sau print-server: sa printezi sau sa scanezi d ela imprimanta fara sa o ai conectata la un laptop sa zicem, sau mediaserver cu ajutorul careia poti sa vizualizei foarte usor filme si muzica puse pe hdd extern/stick usb conectat la router, si nu numai.
3. Este alimentarea. Si telefonul tau are asa ceva. E ca un incarcator(putin impropriu zis).

| ThomasMartin explică (pentru sltlp):

La 1 mi-ai spus de semnal adica afecteaza distanta sau viteza?
Inca o chestie eu vreau sa imi bata semnalul cat mai departe pentru asta e mai bun un single band sau dual band?

| sltlp a răspuns (pentru ThomasMartin):

Cele doual-band nu influenteaza semnalul, ci doar viteza. Iar ca sa poata influenta viteza, ai nevoie d eechipament scump. Altfel, o sa mearga tot asa.
1. da, afecteaza distanta si viteza.

| ThomasMartin explică (pentru sltlp):

Pai si tot nu mai lamurit la 1 care antene sunt mai bune?

| sltlp a răspuns (pentru ThomasMartin):

Pai mai multe antene=mai bine.
Si mai multi dbi=mai bine.