| adriancl a întrebat:

Am si eu o mica intrebare legata de placile video si update. Pc meu are placa video in DDR2 (NVIDIA GeForce 8400 512 mb) si vreau sa o schimb cu una mai puternica iar pe net observ ca foarte putine mai sunt in format DDR2.Intrebarea mea este se potriveste un DDR3 sau 4 in slotu care il am eu pe placa video de DDR2?

Răspuns Câştigător
| mady007 a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa mergi cu pc-ul la magazinul de unde vrei sa cumperi placa video si acolo o sa iti spuna care placa e potrivita pentru pc-ul tau pentru ca mai sunt si alte componente de care trebuie sa ti cont...de exemplu nu poti sa pui o placa video de 1GB daca nu ai sursa de tensiune destul de puterinca... piesele unui pc trebuie sa fie compatibile si intr-un oarecare echilibru de performante happy

1 răspuns:
| GeosBIOS a răspuns:

Nu conteaza tipul memoriei atat timp cat placa video este pe acelasi tip de port(slot).