| b1l0v a întrebat:

Am un laptop ACER, Procesor Intel(R) Pentium(R) CPU B960 @ 2. 20GHz 2. 20GHz
Installed memory (RAM): 6. 00GB( 2.61 GB usable) 32-bit operating system.
Ma intrebam daca as putea sa "deblochez" toti cei 6GB RAM, in loc sa tot stau numai cu 2GB... Daca ma poate ajuta cineva...DAU FUNDITA!

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

E de vina sistemul de operare instalat(Este pe 32 bit). Instaleaza un sistem de operare pe 64 bit si o sa fie utilizabili toti cei 6gb.

| Gabitzu246 a răspuns:

Iti trebuie un sistem pe 64 de biti si sa activezi optiune din bios:memory remap-aceasta ar trebui sa fie pe enabled.

| EU19 a răspuns:

Pai nu prea poti.Rami aia care nu sunt utilizabili, sunt folositi pentru sistemul de operare si alte programe ale lui care necesita memoria ram.
Eu nu stiu nicio metoda.

Dar din ce am citit pe net, am inteles ca daca instalezi o versiune de win pe 64 biti ar trebui sa-i vada pe toti.

| ToL a răspuns:

SAll TPU am exact acelasi pc si eu aceeasi problema dar eu stiam ca trebuie 64 biti la mine e alta problema am placa video integrata daca ramii cresc la 6 gb atunci plaa video ar trebui sa isi ia mai mult de 1, 5 gb?