| shurubeluuuu a întrebat:

Am un receptor de 433 mhz, dar am nevoie sa construiesc transmitatorul tot de 433 mhz! Am o telecomanda de la o jucarie teleghidata si e de 40 mhz si as vrea s-o modific! Cum as putea modifica frecventa? Am vazut ca in interior are o chestie metalica pe care scrie 40.289 mhz trebuie doar sa inlocuiesc acea componenta? Cel mai complet raspuns primeste funda + vot!

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

„Componenta" aia se cheamă cristal de cuarț și determină precis frecvența oscilatorului.
Problema ta nu așa se rezolvă. Nu poți transforma un circuit proiectat pentru 40MHz să funcționeze perfect la o frecvență de aproape 11 ori mai mare. La frecvențe așa mari contează enorm distanța dintre componente, forma și lungimea conexiunilor etc.
Pur și simplu nu merge.