| alexandru5678 a întrebat:

As dori si eu o parere despre niste telefoane. Care credeti ca este mai bun.
1: Allview P9 Energy Mini - 3 gb ram 16 gb spatiu, baterie de 4000 Mah camera 13 si 5 mp, procesor quad 1.3 ghz Cortex A53
2. Samsung Galaxy J5 - 2 gb ram, 16 gb spatiu, baterie de 3100 Mah, camera 13/5 si procesor 1.2 ghz Cortex A53. Ms

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

La procesor e diferenta de 0.1 ghz, e tot pe arm cortex a53, diferenta e aproape inexistenta.
La procesorul asta, cu un marshmallow curat nu te astepta sa mearga perfect niciunul din telefoane pe toate aplicatiile.
Depinde si ce cauti tu, Samsung-ul e mai aratos, are camera draguta. dar s-ar putea sa faci treaba mai buna cu Allview, desi e mica diferenta. Allview-ul e si putin mai grosut cu 1-2 mm.

Mie personal mi se par slabe amandoua. Daca nu ai tine cont neaparat de cat de mari sunt, si aici ma refer ca diagonala, adica daca nu te deranjeaza un phablet (5.5 inch) ai putea sa te uiti si printre telefoanele astea, parerea mea ca au hardware mult superior la pret similar :
https://www.ihunt.ro/umi-max
https://www.ihunt.ro/doogee-mix-32gb-blue
https://www.ihunt.ro/bluboo-s1-black

Sunt marci chinezesti, mare parte pe iHunt, dar nu te lasa pacalit, majoritatea smartphone-urilor recente, in special cele populare sunt produse in china/coreea si au doar design-ul facut in alta tara, de la iphone, Samsung, Huawei, Lenovo. Poti cauta review-uri de la telefoane, eu stiu ca oamenii de la iHunt sunt seriosi, pana si cel mai ieftin telefon de-al lor vine cu pachet standard (incarcator, cu/fara quick-charge, cu mufa usb-c, ca doar suntem in 2017, casti si manualul).

Si totusi, marca mea preferata ramane Huawei, din cauza garantiei extinse si altor facilitati. Personal, eu am Huawei honor 8, si isi merita banii.
P9 lite e un telefon intr-o limita de pret, de 1000 de lei, dar e o diferenta totala, cel putin la procesor, conectivitate si update-uri la zi.
https://www.emag.ro/......D2NW57BBM/

Sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Allview P9 Energy Mini, se vede clar diferenta, dar eu nu am o parere buna despre Allview, desi as alege Samsung Galaxy J5

| lilith16 a răspuns:

Deci dacă vrei un Samsung galaxy j5 2016 e ok dar are puţin spaţiu, daca vrei 2016 e Putin mai mare ca cel anterior si are ceva mai mult spaţiu dar daca iti iei 2017 esti un boss de boss pentru ca e un telefon foarte bun care se deblocheaza cu amprentă pe butonu home, eu zic unul din astea nu prea am încredere in Allview ( experimentat multe si bateria se duce repede) sper ca te-am ajutat happy

| alexandru5678 explică:

Samsungu are 2 gb ram iar allwiew are 3 si la bateriebe mai bun allwiew...si la procesor. Dc as alege Samsung.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru alexandru5678):

La procesor e diferenta de 0.1 ghz, e tot pe arm cortex a53, diferenta e aproape inexistenta.
La procesorul asta, cu un marshmallow curat nu te astepta sa mearga perfect niciunul din telefoane pe toate aplicatiile.
Depinde si ce cauti tu, Samsung-ul e mai aratos, are camera draguta. dar s-ar putea sa faci treaba mai buna cu Allview, desi e mica diferenta. Allview-ul e si putin mai grosut cu 1-2 mm.

Mie personal mi se par slabe amandoua. Daca nu ai tine cont neaparat de cat de mari sunt, si aici ma refer ca diagonala, adica daca nu te deranjeaza un phablet (5.5 inch) ai putea sa te uiti si printre telefoanele astea, parerea mea ca au hardware mult superior la pret similar :
https://www.ihunt.ro/umi-max
https://www.ihunt.ro/doogee-mix-32gb-blue
https://www.ihunt.ro/bluboo-s1-black

Sunt marci chinezesti, mare parte pe iHunt, dar nu te lasa pacalit, majoritatea smartphone-urilor recente, in special cele populare sunt produse in china/coreea si au doar design-ul facut in alta tara, de la iphone, Samsung, Huawei, Lenovo. Poti cauta review-uri de la telefoane, eu stiu ca oamenii de la iHunt sunt seriosi, pana si cel mai ieftin telefon de-al lor vine cu pachet standard (incarcator, cu/fara quick-charge, cu mufa usb-c, ca doar suntem in 2017, casti si manualul).

Si totusi, marca mea preferata ramane Huawei, din cauza garantiei extinse si altor facilitati. Personal, eu am Huawei honor 8, si isi merita banii.
P9 lite e un telefon intr-o limita de pret, de 1000 de lei, dar e o diferenta totala, cel putin la procesor, conectivitate si update-uri la zi.
https://www.emag.ro/......D2NW57BBM/

Sper ca te-am ajutat.

| Ionut_Manuel_1994_pEZw a răspuns:

Samsung daca vrei calitate, Allview daca vr sa te tina bateria unpicut mai mult ca j5, eu as alege j5.