| mariusflorin90 a întrebat:

Salutare TPU care din voi stie sa foloseasca programul netbeans? am nevoie sa imi imbuntatatesc cunostintele despre tehnologia in java, programari etc si nu prea stiu asaa in mare cu ce se mananca... legat de servleti etc, care ma poate ajuta? :-s

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Netbeans e un IDE.
Nu are nicio legatura cu programarea in java sau cu servletii.

| mariusflorin90 explică (pentru suntserios):

Zici tu ca nu are? pai eu fac master in optimizare computationala la cuza si de aia cerusem un mic ajutor:-P aia lucreaza cu programe gen dintr-astea si de aia ziceam de netbeans;-)

| suntserios a răspuns (pentru mariusflorin90):

Pai e cam nasol daca faci un master in domeniu si nu stii sa faci diferenta intre IDE si limbaj de programare.

| mariusflorin90 explică (pentru suntserios):

Pai daa insa eu am trecut la master in asa ceva facand o facultate de asistenta sociala si mi-am zis sa am 2 specializarihee hee

| suntserios a răspuns (pentru mariusflorin90):

Pai hai sa iti explic si vei cauta tu pe net detalii.

Java este un limbaj de programare la fel ca c++, c#, pascal etc.
Servelturile sunt niste clase ale Java care pemit programare web.

Uite un tutorial despre limbajul java

http://www.java2s.com/Tutorial/Java/CatalogJava.htm

Netbeans este un IDE, adica un editor in care tu scrii codul si care face legatura cu compilatorul mai usor. In acel IDE poti scrii cod C++, php samd. Nu e stric legat de Java.

uite si cateva cuvinde despre netbeans

http://en.wikipedia.org/wiki/NetBeans

| gabib11 a răspuns (pentru suntserios):

Serios?happy ia vezi ce foloseste pentru programare?happy

| suntserios a răspuns (pentru gabib11):

Huh? nu am inteles intrebarea ta

| gabib11 a răspuns:

Marius iti recomand sa incepi cu POO conceptele de baza si abia apoi sa te apuci de java in adevaratu sens