| LPCTSTR a întrebat:

Salutare, TPU!
Cred că nu sunteți puțini cei care ați observat că fotografiile de profil ale utlizatorilor TPU în format GIF sunt afișate ghitchuit. Iar, cum m-a prins și pe mine frenezia GIF-urilor, observ același manifest frustrant. Din câte văd, însă, un GIF cu framerate extrem de mic are șanse întotdeauna ca TPU să-l afișeze corect, iar pentru cele cu framerate mare... păi, uitați-vă la profilul meu.
Acum... ce ar cauza asta la nivel de frontend? Și cum poate fi rezolvată afișarea defectuoasă? Dacă e să găsim vreo soluție, o voi propune printr-o cerere să vedem dacă se rezolvă.

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Se pare ca GIF-ul e salvat asa in "baza de date". Chiar daca ne uitam doar la GIF observam problemele respecive, deci nu cred ca e o problema neaparat cu front-end : https://assetsro.tpu.ro/......ucxana.gif

Parerea mea : Sistemul incearca sa reduca dimeniunea fisierelor la incarcare pentru a salva spatiu.

Acum nu stiu cat de mult merita sa ne obosim pentru afisarea GIF-urilor, nu e un aspect extrem de important pentru site...

| LPCTSTR explică (pentru PainTech):

„Remember, it's‏‏‎ a feature, not a bug". Mersi!

| LPCTSTR explică (pentru PainTech):

Partea interesanta este ca pastreaza 2 tipuri de imagini. Cand mergi pe profilul meu si faci click sa vezi GIF-ul, este afisat corect originalul, la rezolutie relativ mare.

15 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

....si asta era o problema majora care necesita rezolvare urgenta...stai să-mi verific agenda sa vad daca am timp de tine.

| LPCTSTR explică (pentru Catrice):

Inutila abordare, iti puteai pierde timpul cu trolli din „Dragoste si sex", daca tot e sa nu ai timp de mine.
Eu am vrut sa aflu de ce se intampla, si apoi, eventual, daca exista o solutie sa mai si incercam sa reparam.
Dar nu asta conteaza cand dam raspunsuri doar ca sa crestem rankul, ai?

| Catrice a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da,exact de asta exist aici, cum ai ghicit...
Ideea era că bun, faci cerere la admini...dar crezi ca fix de asta o sa se ocupe? Site-ul asta are multe lipsuri de ani întregi pe care nu le-a rezolvat nimeni.

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

E chiar foarte ocupata cu crescutul rank-ului, i-am trimis link sa-mi vada pisica si nu a vrut.

| LPCTSTR explică (pentru Catrice):

Si nu asta este un motiv intemeiat sa raspunzi inutil, la o adica.
Ca fac, ca nu fac, vom vedea, eu vad ca admina este destul de receptiva cererilor mele. Si, daca s-ar rezolva, iete ce fărmos ar fi stat GIF-ul ala nenorocit in fata raspunsurilor mele rolling on the floor https://gfycat.com/groundedkindheartedbighornsheep

| Catrice a răspuns (pentru LPCTSTR):

Trebuia tu sa deduci înțelesul... ah, uitasem, mulțam de vot.
Eee ne facem fițosi, vrei si free și hq laughing

| LPCTSTR explică (pentru Catrice):

Vreau functionalitate.
Nimic nu e gratis, datele mele si ale tutuor au trecut deja prin sistemele mulora. Asta si ca, la cat de plin de reclame este siteul, propun si eu un plus de functionalitate, ca nu-i imposibil, de altfel.

| raMLesS a răspuns (pentru Catrice):

Daca nu te uiti, mi-o pun la profil
https://imgur.com/a/YH3dpNF

| Catrice a răspuns (pentru raMLesS):

Ți-am zis ma ca nu ma interesează...

| raMLesS a răspuns (pentru Catrice):

Ok, vina ta

| raMLesS a răspuns (pentru Catrice):

Tu ai vrut-o.

| Sofer a răspuns:

Frumoasa poza mișcătoare.

| raMLesS a răspuns:

Mama, ce glitchuita-i poza laughing