| Mihai3774828 a întrebat:

Eu mi-am facut un build acum 2 ani (pc) si acum as vrea sa schimb niste chestii la el. Procesorul si placa video. As vrea sa cumpar placa video Gtx geforce 1060 6GB, si procesor i7-7700k Kaby Lake. Intrebarea mea este urmatoarea: Placa mea de baza e compatibila cu aceste 2 componente? Placa de baza : MSI B85-G43 GAMING. Multumesc!

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Din pacate procesorul nu este compatibil cu placa de baza. Diferenta este de un pin intre socket-ul placii de baza si interfata procesorului.

Totusi, placa de baza video este compatibila cu placa de baza.

Uite o lista cu procesaore compatibile : http://www.cpu-upgrade.com/mb-MSI/B85-G43_GAMING.html

| FakeJoker a răspuns:

Nu, placa curenta are socket 1150, i7-7700k are socket 1151, dupa asta trebuie sa te uiti la placa de baza.
Cat despre compatibilitate intre placa de baza si placa video, aceasta e cam aceeasi de 20 de ani.