| Alcaelo a întrebat:

In primul rand nu stiu daca este categoria corecta dar totusi o sa intreb aici.
Cum formatez un USB care si-a micsorat memoria.
Am un USB de 8 GB care s-a transformat din 8 GB in 5. 40Kb. Am incercat orice metoda de formatare pe care am pus mana de pe net si nici una nu a functionat.
Am incercat si cu programe de formatare si creare de partitii si tot nu a ajutat. Windowsul nu il poate formata.
Nu stiu ce sa mai incerc.A intalnit cineva o asemenea problema? Si daca DA cum s-a rezolvat.
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Nu ai specificat despre ce model e vorba.
Cea mai buna metoda de formatare sunt utilitarele pe care le pune la dispozitie producatorul memoriei usb (daca sunt disponibile).

Poti testa si aceste instructiuni. La unii au functionat.

"1)go to start
2)type"cmd"
3)type"diskpart"
then write all these comands
list disk
select disk 1(replace 1 with your disk, u can check your disk by checking the size of your disk in "list disk")
clean
create partition primary
format fs=NTFS
exit"

| Alcaelo explică (pentru dannyel86):

Producatorul este Hama.
Iar instructiunile tale ma ajuta pana la pasul in care dau CLEAN.
Dupa ce dau clean imi da eroarea:
diskpart has encountered an error the request could not be performed because of an i/o device error
See the Sistem Event Log for more information.