| DaimlerAG a întrebat:

Laptopul meu are procesor Intel® CoreTM i3.Are 2 nuclee, deci e dual-core? Daca are 2 nuclee si are o frecventa de 1.90 GHz, in realitate are de fapt o frecventa de 3.8 GHz?

Răspuns Câştigător
| CraiovaAdy a răspuns:

Salut, da este Dual Core. Asta nu inseamna ca se inmulteste frecventa cu numarul de nuclee. Adica, tu intr-un fel ai dreptate, dar fizic nu este acelasi lucru. Daca as putea sa-ti arat diferenta dintre un procesor pe un singur nucleu (3.8 Ghz) si un Dual Core de 1.9 Ghz, ti-ai da seama mai bine...dar nu exista procesoare cu un singur nucleu de 3.8 Ghz.
In teorie scrie ca un Dual Core este de doua ori mai puternic decat un Single Core, dar ti-am zis... dual core de 1.9 Ghz nu e acelasi lucru cu un single core de 3.8 Ghz, Dual Core-urile fiind optimizate mult mai bine. De ce crezi ca s-au oprit din cresterea frecventei si au preferat sa adauge alte nuclee?happy
Asa ar fi putut exista procesoare Single Core si de 10 Ghz, daca am echivala cu ce Quad Core-uri exista in ziua de astazi.
Sper ca ai inteles ceva. happy
Ma bucur ca te-am putut ajuta.

2 răspunsuri:
| Cozzmy13 a răspuns:

Daca are 2 nuclee atunci e dual-core. Frecventele nu se aduna niciodata, ai 2 nuclee fiecare cu frecventa de 1.90 GHz.

| Frank51 a răspuns:

Da, deci ai 2 nuclee la 1, 9 GHz, asta inseamna ca fiecare nucleu, poate urca pana la 1, 9 GHz.