| MichaelKinGzZz a întrebat:

Salutare TPU, pentru urmatoarea configuratie de build facuta de mine as avea nevoie de o parere argumentata in alegerea unui GPU.

Motherboard: Asus Strix Z590-F
CPU: Intel i5-10600KA
Carcasa: Cooler Master TD 500 Mesh
Ram: 24GB

Si ca si variante am urmatoarele

- GIGABYTE GeForce RTX 3060 VISION OC LHR 12GB GDDR6 192-bit

- ASRock Radeon RX 6600 XT Challenger Pro 8GB OC GDDR6 1‎28-bit

- ASRock Radeon RX 6600 XT Phantom Gaming D 8GB OC GDDR6 1‎28-bit

Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Diferentele intre ele sunt minore, si la modul concret, depind de joc.
Unele titluri sunt optimizate pentru AMD, altele, pentru nVidia.
Daca pretul nu e o problema, as merge pe nVidia, datorita driverelor ceva mai stabile, datorita memoriei suplimentare, si pentru ca am mai avut placi de la Gigabyte si nu m-au dezamagit deloc (2 bucati GTX 770, si o GTX 2080 Ti Waterforce).

Insa daca ai monitor cu rata mare de refresh, cu tehnologie Freesync, si urmaresti sa nu ai nici o problema in jocuri, ar fi mai intelept sa alegi AMD.
La mine nu a contat ce brand as fi cumparat, avand un monitor mixt, ce suporta din fericire ambele tehnologii.

PS: nu exista greseala mai mare, decat sa sari peste Dual Channel, folosind placi cu capacitati diferite.

PS2: in majoritatea jocurilor (si in acest caz depinde de joc), R5 5600x de la AMD, ofera performante mai bune (+4-10%), ramanand in acelasi timp mai rece.

1 răspuns:
| dinaprilie a răspuns:

Nu ai nevoie de nici un argument. Alege 3060 si cam atat.