| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi aprin PC-ul de la distanta. Am reusit sa-l aprin cun Wake in LAN, dar cum zice numele, e doar in LAN, doar cand sunt conectat la acelasi router cu PC-ul. Eu vreau sa il pot aprinde de oriunde as fi de pe datele mobile. Stie cineva cum se face?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca cu astea:
http://bit.ly/2ChzA8p
http://bit.ly/2Cgkmk3

Bula
| Bula a răspuns:

Deoarece PC-ul tau este oprit, ai doar trei posibilitati sa-l pornesti:
1. Prin pornire temporizata, daca BIOS-ul are asemenea optiune
2. Prin "trezire" in cadrul retelei locale (Wake on Lan), daca placa de retea este montata pe placa de baza si totodata are BIOS pentru boot-are la comanda (atat fizic, cat si programabil in BIOS sau in cadrul secventei de pornire).
3. Prin inchiderea contactului de pornire (de regula: de pe placa de baza) prin butonul de pornire sau alt contact electric.
Aceasta ultima modalitate se poate exploata, actionand contactul de pornire printr-un sistem separat de telecomanda (apelat prin apelare cu telefon mobil sau prin internet).
Te poti inspira de la trimiterea semnalelor de alarmare de la un sistem de supraveghere la un centru, la mare distanta.

| NLS a răspuns:

De pornit, nu il poti, decat prin Wake in LAN.
A mai existat discutia asta saptamanile trecute pe aici.