| florin223 a întrebat:

Salutare tuturor!

Am nevoie de niste raspunsuri ferme.

Vreau sa inregistrez in pc pe mai multe canale, adica pe un canal sa am voce spre exemplu si pe altul chitara, adica in softurile de gen cubase ableton etc sa faca mai multe piste de lucru.

Daca am la placa mea line in si mic in numerge? Adica nu imparte pe 2 canale?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

O placa audio obisnuita are toate intrarile amplificate pe acelasi traseu. Poti inregistra separat doar 2 instrumente consecutiv: stanga si dreapta (chiar si pe aceeasi intrare).
Daca doresti sa inregistrezi mai multe instrumente in acelasi timp, atunci trebuie sa ai un numar corespunzator de placi de sunet active, precum si un program cu care sa poti selecta fiecare canal de la fiecare placa, separat. Daca imi amintesc bine, ultimele versiuni din programul de studio audio "Sound Forge" a avut asemenea capabilitate.