| Bosca_Paul_1990 a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare destul de complicata, se adreseaza celor care se ocupa cu muzica, ex: Dj.

Am un laptop care are o iesire audio pentru boxe si o intrare pentru microfon. Ce vreau eu sa fac e sa am 2 iesiri audio in loc de una dar sa fie pe canale separata, acum nu stiu daca exista un fel de adaptor pe USB care sa imi instaleze o placa de sunet cu 2 canale de iesire sau sa transform canalul de intrare de la microfon in canal de iesire pentru boxe dar separat de celalalt.

Am nevoie de acest lucru deoarece folosesc programul Traktor si am un buton pentru casti si cand e activat va reda muzica pentru casti dar nu o opreste pe ce-a care se aude in boxe, programul Traktor are 2 track-uri. Eu vreau sa ascult ce melodie sa pun in timp ce alta se aude in boxe.

Nu vreau sa primesc raspunsuri de genu: pai cumpara un sistem de dj sau un fel de aparat care sa faca acest lucru, eu vreau sa stiu daca se poate fara sa cumpar alte dispozitive in afara de adaptor prin usb.

Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

După mine e preferabilă prima consolă. Trebuie să te familiarizezi cu utilizarea acesteia şi după aceea poţi face şi restul combinaţiilor mai uşor. Ai avantajul că poţi mixa direct microfonul şi alte intrări analogice.
EQ pe 3 benzi w / Gain Control
1/4 "de ieșire pentru căști
XLR si 1/4 "Intrare microfon
Intrări auxiliare pentru dispozitive Phono sau Linie.
După mine este mai simplu şi vei învăţa mai uşor având accesări mai rapide şi directe. Dacă vrei să lucrezi mai mult cu laptopul, alege a doua consolă.

9 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ai nevoie de un mixer audio.

| Bosca_Paul_1990 explică (pentru Arthur):

Aceasta este singura solutie posibila? esti dj? trebuie sa fie si alta mai ieftina.

| Bosca_Paul_1990 explică (pentru Arthur):

Esti sigur ca e unica solutie? esti dj? trebuie sa fie si alta solutie mai ieftina

| Arthur a răspuns (pentru Bosca_Paul_1990):

Da, sunt şi DJ.

| Bosca_Paul_1990 explică (pentru Arthur):

Cu un mixer audio poti sa activezi sau sa dezactivezi iesirea pentru casti adica daca folosesc programul Traktor ai vazut ca are un buton pentru a asculta in casti se poate sa se configureze sau mixerele au un buton fizic si ele?

| Arthur a răspuns (pentru Bosca_Paul_1990):

După mine e preferabilă prima consolă. Trebuie să te familiarizezi cu utilizarea acesteia şi după aceea poţi face şi restul combinaţiilor mai uşor. Ai avantajul că poţi mixa direct microfonul şi alte intrări analogice.
EQ pe 3 benzi w / Gain Control
1/4 "de ieșire pentru căști
XLR si 1/4 "Intrare microfon
Intrări auxiliare pentru dispozitive Phono sau Linie.
După mine este mai simplu şi vei învăţa mai uşor având accesări mai rapide şi directe. Dacă vrei să lucrezi mai mult cu laptopul, alege a doua consolă.

| K0sti a răspuns:

Mixer.

| Bosca_Paul_1990 explică (pentru K0sti):

Eu am gasit asta : Audio 2 DJ, asta mi-ar trebui si e mai ieftin dar nu stiti si alte produse care sa semene cu Audio 2 DJ? de la alte firme

| dofmarius a răspuns:

Salutare, cumpari o placa de sunet traktor audio 2 si asa o sa poti folosi doua canele pe mixer si poti sa folosesti si castile! Te costa pana in 400 ron! Bafta

| Bosca_Paul_1990 explică:

Am gasit 2 mixere mai ieftine in jur de 650 - 700 ron care mi le pot permite, acum nu stiu care e mai bun.
Consola DJ Gemini CDM 3600 = 650 ron
si
Dj hercules control air= 700 ron

cel de la Gemini am auzit ca cica nu ar merge conectat la un software pe laptop dar Hercules ar merge. cred ca Hercules e mai bun, ce ziceti? sunt incepator