| TehnoBoy a întrebat:

Salutare tuturor! Am o mică nelămurire. Am un decodor/receiver SD de satelit de la Telekom (în prezent Orange Romania Communications).
Problema esre că am uitat codul PIN de meniu. Am văzut că se poate face o resetare avansată folosindu-te de niște butoane, dar am uitat procedura. Știe cineva?

P.S. : Este un Coship, modelul N52665 (un receiver negru și mic)

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Coship CDVB 5668 ( nu stim cum si daca merge sa resetezi si parola uitată si pentru cele de la Dolce, Boom, dar le puteti incerca): 1978, 9949, 7799, 8855, 8686

https://www.hdsatelit.com/2011/12/resetare-parola-receivere-satelit-si.html

| TehnoBoy explică (pentru RAY):

Am încercat. Nu se întâmplă nimic!

| RxTx a răspuns (pentru TehnoBoy):

Contacteaza fabricatul trebuie sa ii trimiti copie de pe factura ca sa vada ca il ai in mod legal
apoi poate te ajuta

altfel exista o memorie un procesor exact acolo lângă butoane unde este afisajul
dezlipesti integratul il pui intr-un programator de bios-uri
faci o imagine acelui eprom
apoi o desfaci in ansambler
inveti ansambler
inveti cod mașină
apoi vei vedea algoritmul față de care verifică el parola
apoi îti vei da seama cum si ce ar trebui să scrii ca să ii placa acelui verificator ca să te lase în pace si să treci peste pasul respectiv
sau poate că dacă știi atât de multă programare in cod mașină ii poti modifica softul respectiv si il poti face să fie unul customizat care nu mai cere nici un fel de parola
sau poate ca există posibilitatea sa citesti unde salveaza in eprom parola pe care tu ai ales-o si o poti citi de acolo in cod mașina