| StefanTodeaIlie a întrebat:

Bună ziua. Decodoarele Coship Co3600 (fostul Romtelecom Dolce), mai pot funcționa pe Hellas Sat 3, și actuala rețea Orange România care a cumpărat Telekom în 2022? Pe scurt, am 2 decodoare. Unu nu are cartelă, celălant are cartelă. Se mai pot activa? Gen să activez un Abonament cu cei de la Orange Romania Comunication, și să îmi meargă canalele pe decodor? Nu îmi spuneți să sun la ei. Că nici ei nu știu ce vreau să fac, și îmi închid telefonul în nas, zicând că decodorul e din 2006, și că nu ar merge. Dar am vecini care încă mai au coship co 3600 și la ei merg programele. Ofer Funda și seriozitate.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

"Decodoarele" tale sunt si receiver-e (receptoare) de satelit.
Fara cartela introdusa se pot receptiona cu ele posturile TV satelit analogice (si eventual si unele digitale) NE-CODATE.
Daca ai cunostinte de reglarea antenei parabolice, atunci poti incerca, ce posturi se mai pot "prinde" necodate.
Insa, daca doresti sa vezi un pachet de canale actuale, atunci trebuie sa schimbi decodorul la un model mai nou, iar compania va face instalarea /reglarea la (noua) antena.

| StefanTodeaIlie explică (pentru Bula):

Deci nu se mai poate "face nimic"?

| Bula a răspuns (pentru StefanTodeaIlie):

Se pot face cele ce am scris.