| CatalinBRG33 a întrebat:

Salutare! Va rog sa-mi spuneti de ce mi se opreste mouse ul 2, 3 secunde, iar apoi porneste din nou [ Windows 10 ].

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mouse functioneaza sacadat daca procesorul (sau alt element-cheie) este supraincarcat.
Vezi in Task Manager graficele, care este la 100% (CPU, GPU, memoria RAM, hard disk etc.).

| Simpatic a răspuns:

Ce fel de mouse ai cu fir sau usb? poate e si bateria lui pe duca

| NLS a răspuns:

1. Fie e defect,
2. Fie ce-a zis Bula, sistemul e foarte slab, si ai lag.
3. Sau exista o problema hardware, si ai freeze-uri de scurta durata, intermitente (mai rar intalnite, dar nu e imposibil

Ai incercat cu alt mouse?
Ai incercat mouse ul pe alt sistem? (la un vecin, etc)

| CatalinBRG33 explică (pentru NLS):

Nu, nu l-am incercat pe alt sistem sau cu alt mouse, dar pana acum nu mi-a facut chestia asta

| NLS a răspuns (pentru CatalinBRG33):

De cand face asa?
Ca fapt divers, alaltaieri a venit un update... Oare la tine s-a instalat deja?

| NLS a răspuns:

Ce brand e mouse-ul?
Asus cumva?

Conversatie de astazi, pe un grup de FB:
"identic. 2700x, cooler stock, mb crosshair VII, și totul este ok. Eu am doar o problema minora la mouse (Asus Spatha) dar... asta este o problema de drivere pentru care am vorbit cu suportul de la Asus iar problema a fost menționată și băieților de la R&D urmând sa primesc un update pentru a funcționa asa cum trebuie."

| GPA a răspuns:

N-ai umblat prin setările mouse-ului? Să-i faci "overclock" sau să modifici dimensiunea cursorului sau rezoluția?
Dacă nu, înseamnă că problema poate apărea de la :
- utilizarea 100% în permanență a resurselor hardware (procesor utilizat la maxim, temperaturile ridicate)
- portul USB într-un conflict datorită deteriorării, poate fi la nivel de slot, sau la nivel de soft, adică de driver.
- Actualizare automată la ultima versiune de Windows 10, ultima revizie de patch din 29 martie pentru versiunea 20H2 (19042.906)

Ia încearcă să dezinstalezi actualizarea recentă a Windows-ului. Mergi în control panel, la program files and features, la View installed updates. Dezinstalezi ultimul patch pentru 20H2.