| Al3xp a întrebat:

Vreau sa-mi instalez Windows-ul. Stiti cumva daca se sterge si ce e in System (Dhappy? Multumesc!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ai sistemul de operare instalata pe partitia D, sau nu o formatezi tu explicitit atunci nu se sterge nimic

| relian a răspuns:

Da poti sterge si pune iar wind, sau care wind vrei tu si pe care calculatorul tau il poate suporta.Intri la www.microsoft.com si acolo iti spune ce trebuie pentru fiecare wind in parte, ce caracteristici trebuie sa aiba calc tau sa poti instala un anumit wind.Si mai mult poti da o scanare tot acolo si Microsoft iti scaneaza calculatorul siti spune daca respectivul wind cel vrei se poate rula sau nu pe ce ai tu. Daca vrei doar sa pui acelasi wind atunci nu trebuie sa faci nimic, decit sa instalezi acelasi wind daca ai un CD cu wind. Daca ai wind cu licenta atunci trebuie sa ai pe undeva key-ul si formatezi hardul total si instalezi wind fresh.Cum faci asta? Cauta prin raspunsurile mele ca am mai scris unora pas cu pas cum se face. Daca tu ai mai multe partitii le poti sterge pe toate si ori sa lasi doar una singura ori iti poti face cite partitii doresti, dar asta atunci cind instalezi wind.Eu personal sfatui sa se stearga tot si sa se lase doar o singura partitie.Nu vad rostul a mai multor partitii, asta a fost odata un moft care de fapt nu are absolut nici o utilitate.Plus de asta multi au cel putin 2 partitii, una mica pentru wind si alta unde isi tine documete si alte chestii si pe care lucreaza.Problema este a multi cind dau format fac asta doar pentru o singura partitie, dar restul ramine la fel ceea ce inseamna ca facut formatarea respectiva aiurea, nul ajuta la nimic.Doar daca avea ceva defect la wind sa zic ca reparat ceva. Daca in schimb calc merge slow, de abia se tiriie atunci hardul ala este plin cu de toate. Poate ca nu ai virusi dar mai sint enspe mii de alti gindaci si paraziti pe care nu-i vezi si nu tii elimina nimeni. Apoi pe linga toate astea sint la fel X programe instalate de care cu siguranta habar nu ai ca sint in calculatorul tau si care sau instalat odata cu alte programe ce tu leai dorit instala.Sa ai idee daca te uiti cu atentie sa zic cind instalezi Adobe de ex sau winamp si stai si citesti acolo o sa vezi ca sint bifate inca vreo 3-4 sau uneori chiar 7-8 alte programe pentru a fi instalate si tu dai next next si alea se vor instala, tu crezind ca si alea fac parte din programul cel doreai.Insa nu e deloc asa, alea sint programe care vin atasat si care sint deja setate sa isi faca singure si automat update si sa nici nu te anunte ca ar exista prin calculatorul tau.Ca urmare ele tot timpul risnesc,cauta updateuri,instaleaza si asa mai departe, deci intron cuvint lucreaza mai mereu, tu vezi ca calculatorul merge ca melcul, dai scan cu antivirus, ala iti spune nu ai virusi si calc tot slow este. Uite care sint cauzele.Deci ori elimini toate partitiile si lasi una si apoi casti tot ce ai cind instalezi ceva, plus de asta orice instalezi poti seta sa dai tu sa cauti update si asa rezolvi problem.Multe partitii inseamna si multe problem, virusi ascunzi.viermi bla bla, spioni si alte ginganii de care habar nu ai, toate iti fac calc slow.Deci bafta si spor la lucru. Unia cum esti si tu de ex nici nu stiu ce au in unele partitii.Deci ai partitia aia dar la ce o folosesti nici tu nu stii.

| suntserios a răspuns (pentru relian):

Nu mai da sfaturi de 2 lei cu o singura partitie

| relian a răspuns (pentru suntserios):

Asa si cine spune ca sint sfaturi de 2 lei? Inainte sa jignesti ai face bine si sa explicit ceea ce afirmi.Si asa sa ai idee cauta tu unde doresti in tot continental American si de nord si de sud si America central si daca tumi gasesti la vinzare calculatoare cu mai mult de o partitie o maninc.Eu spun ce am vazut si, apoi cum este bine. Explica te rog ce rost au mai multe partitii ca m-ai facut curios? Cu ce te ajuta concret? Nu arunca doar cu vorba aiurea sa te afli in treaba.Si chestia asat cu partitiiile au fost un m, oft dintodeauna iar americanii aveau partitii nu stiu cite acum 20-30 de ani, dar astazi te asigur nu maio vezi asa ceva.Mergem amindoi in state la orice magazine doresti tu si daca tu imi arati un calc cu mai mult de o partitie atunci sfatul meu asa e ste de 2 lei.Doar romanii au descoperit acum mofturile altora si le aplica.Dar le aplica si ei dupa ce razboiul la terminat deja.Mai multe partitii nu te ajuta la absolut nimic.Ba mai multe te incurca. Daca tu ai explicatie clara si concreta si arati aici ca mai multe partitii te ajuta spune-le macar aflam si noi si stim sa folosim ceea ce tu stii.Dar nu veni cu jigniri, cel putin daca te bagi in seama si explica de ce e ca tine si nu e ca altu.

| suntserios a răspuns (pentru relian):

Huh, ce treaba au americanii cu asta? ma dor fix in pix ca ei habar nu au sa foloseasca calculatoarele.

iti dau un singur motiv pentru care e bine sa ai partitii si anume momentul in care vrei sa reinstalezi sistemul de operare. de ce sa formatezi tot hardul, de ce sa fie nevoie sa faci 1000 de back up si sa stai o zi intreaga sa copii informatii cand poti pur si simplu sa ai doua partitii separate, pe una iti tii informatiile, pe alta sistemuld e operare...

si as aprecia daca ai fi punctual cand raspunzi, nu mai scrie romane ca nu are nimeni rabdare sa le citeasca.

| relian a răspuns (pentru suntserios):

De ce sa formatezi tot hardul? Pai de aia ca ai pe el tot felul de chestii si poti tu sa formatezi doar o partitie de mii de ori ca calc tau tot slow va fi.Fa o proba si te asigur ca este cum spun eu.Chiar pe aici am citit unia care facuse exact ce tu spui si au revenit ca degeaba calc tot slow este.Nu stiu cit cunosti tu de calculatoare dar afla ca americanii nu-s prostii asa cum ii crezi tu. Apoi care sint alea zile intregi sa stai sa copii? Sa te intreb altceva. Daca tu nu salvezi altundeva informatii sau ce te intereseaza si se strica hardul ca nai cei mai face ce ai realizat cu partitiile tale? Nimic sau dus aia se intimpla.Cind lucrezi sau doresti sa salvezi ceva le salvezi la citva timp sau unia chiar zilnic fac asta.Partitia te incurca si pe tine si pe calculator.Si dupa cum am spus cind tu poate nici nu existati americanii aveau asa partitii multe, era un moft. Daca face unu ceva haide cu toti sal urmam, indifferent cai bine sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se sterge in System D nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cum il instalezi!
Oricum ti-au raspuns ceilalti!

| SrX a răspuns:

Stergi doar partitia in care este instalat vechiul windows! adica C. la D nu umbli. o lasi intacta!