| jipagabi373 a întrebat:

Zilele astea am avut cateva probleme cu pc ul. Am un i5 7400 gtx 1050ti si 8gb ram. A inceput sa se blocheze rau, imi da blue screen-uri, freez-uri si se aude un zgomot destul de ciudat ca un click in unitate. Stiti cumva de la ce poate fi?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

In primul rand, incearca sa actualizezi sistemul de operare, incearca versiuni diverse de drivere, testeaza temperaturile, un update de bios la placa de baza, actualizeaza tot. "Click-ul" poate proveni de la hdd, dar nu neaparat. Incearca sa vezi ca e conectat totul corect. Pe scurt, problema poate fi una software, drivere, windows (o reinstalare de windows e recomandata ultima, dar poate fi o solutie buna mai mereu) sau o problema hardwarer ( testeaza ramii cu memtest, procesorul cu core temp pentru temperatura, placa video cu gpu temp, hdd-ul cu hdd sentinel etc.) si vezi de unde e. Dar mai intai, fa-ti pc-ul sa dea un dump de eroare: http://mywindowshub.com/......s-on-bsod/
Apoi instaleaza un program gen bluescreenviewer http://mikemstech.blogspot.com/2011/11/windows-crash-dump-analysis.html incearca sa faci o analiza, sa instalezi un debugging tool si o sa vezi sigur ce si de unde e daca faci asta.

| jipagabi373 explică (pentru CM7YRE):

L am reformatat de 4 ori cu windows uri diferite. L am dus la garantie.

| CM7YRE a răspuns (pentru jipagabi373):

Inseamna ca l-ai formatat, si l-ai formatat si...tot asa. Te referi ca ai instalat windows-ul de 4 ori cel putin, 4 variante. De curios, revino cu defectul. E posibil ca lor sa nu le faca in variantele/sistemele de test, si sa ti-l trimita inapoi; sau sa le faca, si sa-ti repare/schimbe componentele.

| jipagabi373 explică (pentru CM7YRE):

Baiatu de acolo mi-a spus ca s ar putea sa fie de la hard disk. Revin cu updates.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Astfel de probleme se rezolva la service

| elcosmin a răspuns:

Din prima jumatate a descrierii ma gandeam la un virus, sau la un defect de windows. Cand am terminat de citit m-am gandit ca zgomotul acela poate proveni din mai multe surse. Acum mna, nu sunt acolo ca sa pun stetoscop la calculator ca sa vad de unde se aude, dar daca ai zis ca ai blue screen e posibil sa fie placa video

| SayMyName1 a răspuns:

Da-mi messu tau, teamviewer, video call si te am rezolvat.