| Vaicedilema a întrebat:

Salutari am o placa video 9800GT 512mb/256mb pe care am inlocuito cu o 9800GX2 de pe ocazii pe care am dat 290 lei cu tot cu transport. Cand mi-a venit prima oara placa video nu era in stare functionala am trimis-o inapoi la vanzator mia reparato zicand ca e doar un fir care nu era conectat bine. Avea probleme mai cu caldura ajungea la 98 de grade cu jocuri ca skyrim pe mediu. Iam schimbat pasta termica i-am dat ventilatoru la 100% si nu mai trecea de 76 grade pe high si distantele la maxim tot pe skyrim. statea la 52 56 grade idle. Ce as putea sa fac? Sa o repar, inlocuiesc, vand pe ce o mai fi bun din ea. Mai exact imi bipaie 1data lung si de 2 ori scurt dupa care se repeta.

Răspuns Câştigător
| SasNetRomania a răspuns:

Pretul care ai dat pe ea este unu enrom.
cu banii aia luai o placa mai noua si mult mai buna.
diferenta intre cele 2 este ca una e single si cealalta dual gpu.
sa zicem performanta de maxim 10 %
nu mai cumparati de pe okazii ca sunt tepari. nu ai ce sa faci decat sa o vinzi ca stricata cu 60 lei. repararea costa mult

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o mai repara, pentru ca dai foarte multi bani. Cu acesti bani iti poti lua o placa mult mai buna.

Dar daca este inca in garantie, poti sa le ceri alta din nou. Nu te costa nimic.

O zi placuta!

| Gameru a răspuns:

Salut
Parerea mea este sa iti iei alta placa video. Daca vrei detalii despre ce placa vrei zi-mi.
Cu prietenie
Gameru

| Vaicedilema explică:

Fratilor dar vad ca placa asta se ia la tranta cu cateva din placile din generatia noua.

| DAnc3 a răspuns (pentru Vaicedilema):

Se ia la naiba cu 300 de lei gasesti lejer HD7770 sau GTX650/550TI ai dat foarte mult pe langa ca e defecta, asa nu merita nici 100.

| KodrutZ a răspuns (pentru Vaicedilema):

Normal ca se ia, a fost placa de vreo 2000 si ceva RON acuma citiva ani (vreo 4 daca nu ma insel).

| Vaicedilema explică (pentru DAnc3):

Pai zici ca gtx650 e mai ok? la specs e mai slaba nu stiu cum o fi live. Si placa nu era defecta cand am luat-o in caz ca nu ai fost atent/a.