| AndreiDeyu2004 a întrebat:

Salutari. Am Windows 10 (aka Bugdows 10) si ma enerveaza la culme. Desi l-am reinstalat recent, inca mai am bug-uri, software-urile de download video nu mai parseaza/analizeaza si stau acolo o vesnicie. Cand dau restart, totul merge bine. Din ce cauza se intampla asta? Nu am niciun virus si am toate driverele si update-urile la zi.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Folosesc Windows 10 pe 2 calculatoare noi si puternice, si pe 3 laptopuri vechi.
Plus un sistem mai slabut al tatalui.
Plus instalat pe la vecini si prieteni de familie.

Chiar si pe hardware mai slab, Windows 10 nu are nici o problema si nici un bug (daca hardware-ul nu are probleme).
Pe hardware slab se misca decent doar daca investesti putin timp in optimizare.

Noroc ca exista O&O AppBuster
si O&O ShutUp10++ (functioneaza ambele si pentru W11)

Nu ai specificat ce softuri de download video folosesti.
Nici ce hardware ai.
Si nici de unde e Windowsul (nu trebuie neaparat sa fie cumparat cu chitanta, dar e important sa nu fie o versiune modificata de fitecine).

Ce inseamna instalat recent?
Daca e sub 2-3 zile, s-ar putea sa isi mai faca update-uri, si acestea incetinesc mult sistemul.

Plus ca repet, In Windows 10 si 11 exista atat de mult bloatware si functii total inutile care acceseaza reteaua si SSD-ul, inca fara optimizare, nu functineaza bine pe componente mai vechi/mai slabe.

Optimizare presupune multe lucruri, dar cu cele 2 programele de mai sus, bifezi foarte multe dintre ele.
Te scapa de Telemetrie, Cortana, aplicatii moderne ce ruleaza automat in background,
si cu AppBuster poti dezinstala aplicatiile moderne, ce sunt partial inutile (exista alternative mult mai bune si mai rapide).

Răspuns utilizator avertizat
| Lupică27 a răspuns:

Nu are nimic sistemul de operare, eu de cand il folosesc nu am avut probleme nici macar cu softurile mai vechi, problema esti tu!