| RoCkKiD a întrebat:

Salutari,

De ceva vreme simt ca PCul actual e prins din urma de varsta asa ca se apropie momentul unui upgrade. Nu ma joc decat Albion online si ocazional LOL deci nu cred ca e nevoie de nu stiu ce sistem incredibil de performant dar as vrea totusi sa se miste cat de cat.

Pana acum m-am uitat la 2 variante, sa il upgradez pe asta sau sa fac unul nou. Prima varianta a cam picat pentru ca placa de baza este asa veche ca socketul nu mai e compatibil cu nici un procesor mai nou asa ca nu stiu daca are sens sa continui cu ea.

Configuratia veche este:
Placa de baza: Gigabyte H81M-S1
Procesor: I7 4790 3. 6GHz
Rami: 16 Gb DDR3
HDD: 512 GM
Placa video: Nvidia GT 730

Cea noua (Dupa ce cautat pe google deci fiti blanzi daca sunt ceva erori/incompatibilitati)
Placa de baza: GIGABYTE B550M DS3H
Procesor: AMD Ryzen 5 5600X 3. 7GHz
Placa video: GIGABYTE GeForce GTX 1660 6GB GDDR5 192-bit
Memorie: 2x Corsair Vengeance LPX Black 16GB DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit
Sursa: Corsair CV450, 80+ Bronze, 450W
SSD: ADATA XPG Gammix S11 Pro 1TB PCI Express 3.0 x4 M.2 2280

As avea deci cateva intrebari:
1.Are sens sa upgradez configuratia actuala?
2. Confirguratia a doua, e ok din punct de vedere al compatibilitatii?
3. configuratia a doua are sens din puctul de vedere al nevoilor mele? sunt constient ca nu ma joc nu stiu ce chestii care au nevoie de o tona de resurse
4. orice sfaturi ati mai avea sunt bine venite.

Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Da, arunca MIZERIA AIA SINISTRA de placa video! In rest, e un sistem foarte ok si in ziua de azi, mai ales pentru light gaming cum ai mentionat tu, cu mentiunea ca un SSD ar face MINUNI.
2. Vezi 1. Ia mai bine si cumpara niste crypto sau fa un cadou frumos gagicii de banii aia.
3. Nu ai zis ce sursa ai acum, poate e cazul sa faci si acolo un mic-mare upgrade.
4. Cam astea de mai sus, cu mentiunea ca nu e deloc perioada in care sa merite sa iei placi video noi. Cauta ceva bun la mina a doua la un pret acceptabil.

| RoCkKiD explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce placa video crezi ca ar merge?
Nu prea sunt fan al chestiilor 2nd, prefer sa platesc extra si sa am garantia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu trebuie sa fii fan al chestiilor 2nd, efectiv acum sunt bani aruncati pe placile video noi. Ce rezolutie are monitorul pe care il folosesti? Folosesti cumva 2-3 monitoare? big grin

| RoCkKiD explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca te referi la povestea cu chipurile, abia prin 2023 o sa mai scada pretuile, momoentan aia e, traim cu problema si platim extra. Prefer sa fac asta decat sa iau una 2nd care nu stiu cat de muncita a fost la minat.
Folosesc 2 monitoare la rezolutie standard de 1920/1080.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RoCkKiD):

Povestea e ca e o criza economica globala care se adinceste in 2022, nu cred ca are vreo treaba cum isi revine piata cipurilor. Plus ca... nu prea isi va reveni prea repede. Aia second nu te sfatuiesc sa o iei de pe oleics, ci de pe forumul MyGarage sau de pe Softpedia, de la utilizatori cu vechime si reputatie. P.S. Mai degraba stii ca una muncita la minat a fost racita cum trebuie si nu a trecut prin 10 restarturi pe zi si socuri de tensiune ca multe din PC-uri "home"...

| RoCkKiD explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca imi zici si ce model ai recomanda o sa investighez.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RoCkKiD):

Cauti si tu sa vezi ce ar fi la pret ok, eventual inca in garantie... uite, dupa o privire scurta pe MyGarage, am gasit spre surprinderea mea asta -
"Tinand cont de ultimele evenimente privind preturile si certurile aparute, este nevoie de o schimbare. Era deja in discutie, dar aparent nu ne mai putem intelege. Cel putin pana se calmeaza lucrurile, va ramane asa. Nu mai suntem nici macar la stadiul de: ziua si scandalul. Deja toata lumea se cearta cu toata lumea, la orice ora. In special de la placile video.

Revenind la regula.
- NU se mai pot vinde placi video pe forum, deloc. Indiferent de pret, model, garantie, etc. Nici macar in sisteme complete(exceptand sistemele brand gen Dell, Hp, etc. Cu mentiunea clara ca nu se vinde separat placa video). Perioada, nedeterminata. Pana lucrurile se calmeaza.
Se pot posta anunturi de cumparare in schimb. Cu pret maxim ce se poate oferi."
In concluzie, posteaza si tu ceva de genul "Astept oferte de placi video pana in 1500 RON, pentru Albion online si ocazional LOL." Daca te miscai mai cu spor, prin primavara trecuta am avut un GTX 1060 de dat. Am postat pe forum acolo, mi-au sarit in cap toti idiotii legat de pret (peste tot era de pe la 1200 RON in sus, eu am cerut 800, si discutam de o placa NOUA, scoasa dintr-un sistem OEM care fusese expus in magazin), si intr-un final am vindut-o pe eBay unui american...