| ChevyCruze a întrebat:

Salutari la toata lumea. Detin acest PC: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1933894/. Ceva pareri despre el? M-a costat 3200 ron acum 2 luni. Atunci aveam de ales intre gtx 970 si r9 390, nu era aparut rx 480 si nici gtx 1060 sau 1070... iar de gtx 980 nu aveam bani.Cum vi se pare placa video? Eu zic ca e la fel ca un gtx 970 sau ca un rx 480 ca performante in gaming, ba chiar un pic mai buna (cateva FPS-uri, aproximativ 5%)...iar gtx 1060 din review-urile pe care le-am vazut, am observat ca e doar cu putin mai buna ca un r9 390. Dar cum vi se pare pretul computerului? Voi intampina probleme in jocuri? Multumesc.

13 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

M-a costat 3200 ron acum 2 luni. Voi intampina probleme in jocuri? ...pai pana acum ce ai facut?

| ChevyCruze explică (pentru K0sti):

Bine, am facut bine pana acum. In GTA 5 cu toate setarile pe maxim, inclusiv MSAA X8, arata ca cere in jur a 3300+ mb placa video...iar in joc am undeva intre 28 si 40 de fps-uri. E ok? E bottleneck? Se putea mai bine cu un i5?

| K0sti a răspuns (pentru ChevyCruze):

E ok procesorul! Si mai lasati "toate setarile pe maxim"...
Daca le vreti pe maxim, va luati calculatoare de 10000 de lei, nu de 3200!

| ChevyCruze explică (pentru K0sti):

Imi face cumva bottleneck la placa video? Imi limiteaza in vreun fel in gaming R9 390-ul? Si cu ce procesor de la Intel se poate compara acest FX 8370E? Multumesc.

| K0sti a răspuns (pentru ChevyCruze):

Nu-ti face, atat poate placa! Nu comparam Intel cu AMD, au arii diferite de aplicatii!
Am explicat aici: http://www.epasystems.ro/cum-sa-alegi-un-procesor-bun/

| ChevyCruze explică (pentru K0sti):

Scuze, dar tot nu am priceput. Am citit de pe site-ul de pe care mi-ai trimis dumneata, dar tot nu sunt lamurit...ar trebui sa aiba totusi un echivalent de la Intel cu care se poate compara acest FX...Se poate compara cu un i5 6400 sau i5 6500 de exemplu in gaming?

| K0sti a răspuns (pentru ChevyCruze):

Ai un link acolo in articol unde poti face comparatii! Fa-le!
Oricum, ai AMD, nu poti pune procesor Intel decat daca schimbi si placa de baza, deci orice comparatie e tardiva!

| ChevyCruze explică (pentru K0sti):

Oki, mersi frumos pentru raspunsuri. Astept pareri in continuare. O seara faina tuturor.

| K0sti a răspuns (pentru ChevyCruze):

Nu ai pentru ce!

| Nemessys a răspuns:

Deci esti... (ok ma abtin) dar fratele meu, FRATIORUL MEU Nu inteleg de ce @&*! bagi atatia bani in placa video... Mai bine iti luai un i5 6600k, cu un gtx 960 si 8 gb rami Si de restul' banilor pe care i-ai cheltuit aiurea, puteai sa-ti mai iei, un mouse, o tastatura, poate niste casti noi sau puteai sa-i folosesti in altceva. Adica serios, maxim 40 de fps-uri cu toate setarile la maxim pe gta v de banii aia? aualeu

| ChevyCruze explică (pentru Nemessys):

laughing) Amice cu gtx 960 nu scoti nici 20 de fps-uri pe setari maxime, inclusiv MSAA X8, uitate pe Youtube la review-uri.Mai sunt si alte chestii de setat pe langa setarea de very high/ultra, asta in caz ca nu stiai, setari care fac diferenta (cum ar fi MSAA, AMDCHS, Soft Shadows si alte asemenea setari). Ca veni vorba, duci gta 5 prietene si cu o placa mai veche de 4 gb, dar doar cu setarile la ultra, fara celelalte setari de genul MSAA, AMDCHS, Soft Shadows, care fac diferenta)...8 gb rami? tot mai multe jocuri actuale, subliniez actuale, cer ca standard 8 gb de rami, iar eu imi pun urmatoarea intrebare, pe care ar trebui sa ti-o pui si tu amice, oare vor mai fi de ajuns pentru setari ultra+celelalte setari specifice 8 gb de rami pentru jocurile care vor aparea in 2017? Ia mai gandeste-te. Si nu mai fa comentarii de gen,, ma abtin", abtine-te de tot de la a posta aici, daca tot zici ca te abtii.

| M1sterX a răspuns:

Nu vei intampina absolut nici o problema in jocuri.

Nici in cele care au aparut si nici in cele care o sa apara.

| ChevyCruze explică (pentru M1sterX):

Multumesc pentru raspuns Mi1sterX, dar ai putea sa aduci si niste argumente? Mersi inca odata.