Apache
| Apache a întrebat:

Pentru un.pc.de gaming :

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/709086

Pareri, imbunatatiri?

7 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Parere: configuratia e OK
Imbunatatiri: la aceiasi bani nu se mai poate imbunatatii.
Probabil: i-as pune si un SSD de 120 GB si memorie CL8 ca de exemplu
http://www.pcgarage.ro/......annel-kit/
Are latenta mai mica si implicit viteza mai mare, consuma doar 1, 5 V, sunt mai reci.

| taken a răspuns (pentru neluL):

S-ar putea sa fie gresit scris acolo CL8.

| neluL a răspuns (pentru taken):

Nu e gresit!
Product Description
High-performance 8GB Vengeance Dual Channel Kit, 1600MHz, 8-8-8-24, 1.5V
http://www.corsair.com/......600c8.html

| taken a răspuns (pentru neluL):

Am inteles.

neluL
| neluL a răspuns:

Eu gandesc asa: daca vrei să storci ultimul bit de performanță din sistem atunci o latenta mai mica iti va oferi o creștere de performanță semnificativa. Latența Column Access Strobe reprezintă durata de timp dintre momentul când controllerul memoriei cere unui modul RAM datele aflate pe o anumită coloană a unui rând, și momentul când datele acestea sunt disponibile pe pinii de ieșire ai modulului respectiv. Cu cât latența CAS este mai mică, cu atât datele sunt disponibile mai rapid. In cazul nostru avem CL9 in care astepti 9 cicluri de ceas si pentru CL 8 astepti 8 cicluri de ceas.
Desigur este doar o parere CL8 vs CL9!

| sltlp a răspuns:

E ok. Poti sa schimbi memoriile cu ce a recomandat neluL dar daca ai de gand sa pui ulterior un cooler aftermarket, ai grija ca o sa iti puna probleme.

| florin1979 a răspuns:

Nu se merita 100 lei in plus pentru acele memorii cu tepi. e mare diferenta la pret si mica la performanta.