kongeriket
| kongeriket a întrebat:

Salutări.
Mi-am confecţionat singur o antenă analogică şi am postat-o în balcon (locuiesc la etajul 9 - în Cluj Napoca).
Reuşesc cu TV-Tunner-ul să recepţionez TVR1, TVR2, TVR Cluj, ProTV şi Antena 1 extrem de prost.
Întrebările mele sunt:
1. Ce ar trebui să fac pentru a recepţiona Antena 1 mai bine?
2. Ce alte posturi se mai pot recepţiona terestru şi gratuit în Cluj Napoca (Un link, sau un forum, mi-ar fi de real folos)
Dacă aveţi idee direct de frecvenţe (exemplu: TVR 1 - 215250 - sau 215, 25 etc.), ar fi minunat.
Vă mulţumesc anticipat.
P. S.: Am căutat pe Internet dar ce-am găsit forumuri sunt slăbuţe în informaţii iar articolele de presă nu vorbesc decât despre întreruperea semnalului analogic de la 1 ianuarie 2012 şi atât.

Răspuns Câştigător
| ronin33dan a răspuns:

Daca ai sa pui antena ta perpendiculara intr-un lighean gen parabolica, ai sanse si mai mari sa receptionezi. Daca vrei, sa faci magarii si tragi in piept retele de televiziune prin cablu, cauta foaie de cupru cu o lungime de minim juma de metru si latimea de maxim 10 cm si infasoaro pe cablul lor, cel de exterior, apoi vino cu un fir in intrarea de fir cald de la tv tunner.Si gata ai rezolvat problema.Acesta este o varianta test, utilizarea ei poate atrage de la sine pedepse, fiind considerat furt! Restul ramane la atitudinea ta!

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket explică:

Test1

kongeriket
| kongeriket explică:

Test2

| alecs94 a răspuns:

Pune 2 magneti pe antena si o sa prinzi mai multe programe. da si tu o funda

| Duhovnicul a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuuu sad
Nu te uita la posturile mogulului ca te prostesti. Te vrem sa ramai tot asa motanul inteligent cu care ne-am obisnuit big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun conductor este cuprul argintat, l-am folosit si eu cum zice ronin, numai ca antena era la distanta de cablubatting eyelashes 1-0 pentru mine impotriva sistemului. tongue