| Andreeamaria555 a întrebat:

Saluuut, TPU! Mi-am luat un router wireless, e functional, l am instalat, pe telefoane merge, insa pe laptop merge doar cu firul acela care face legatura dintre laptop si router. Am inteles ca trebuie sa configurez ceva la laptop ca sa pot avea si pe el net fara cablul acela. Cum pot face asta?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie facuta configurarea router-ului. La cumparare trebuia sa fi primit o brosura sau un CD, de unde poti afla cum se face configurarea. De asemenea poti cauta pe site-ul oficial al producatorului, exista si acolo explicatii privind configurarea. Mai sunt si alte site-uri, le gasesti pe internet cautand cu tipul router-ului, de ex. configurare router...

| K0sti a răspuns:

Instaland driverele de wi-fi...care de altfel trebuiau sa fie instalate deja!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie driverul wifi in laptop. Lasa-l pe Floryn sa te ajute.

| floryn1993 a răspuns:

Driver trebuie, depinde ce marca este laptopul, fiecare firma gen Acer Toshiba, au site-ul cu driver, Cauti Gen Ex; Acer driver wlan pe google, sau imi zici ce marca si ce serie Ex: (ACER ASPIRE 4568TG) este si iti dau linkul de dascarcare, apoi numai trebuie decat sa il descarci si in laptop de pe un stick sa un CD. si instalat si va functiona automat netul

| apocaliptic77 a răspuns:

...daca ai windows 8, 8.1 sau 10, trebuia sa iti mearga, astea merg''nativ''pe wi-fi.Laptopul poate avea un buton, lateral, de on-off wi-fi, e deschis?(on)Daca nu sti denumirea laptopului, instaleaza un program de cautat drivere automat(gen. slimdrivers). Bafta.

| Ştefan_Irina_Elena_1996 a răspuns:

Sor'mea avea aceeasi problema iti trebuie un driver care de obicei ti-l da cand cumperi laptop-ul