| Daniel26 a întrebat:

Se poate conecta decodorul de la Digi Kaon NA9240 la un Tv cu tub care are doar iesirile acelea colorate alb/rosu? Si daca da, cum se conecteaza? Cablul RCA se conecteaza cu un capat la Tv, iar cu celalalt la decodor?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mufele aceea (RCA) alb si rosu sunt pentru SUNET, iar al treilea (de langa ei) este pentru semnalul VIDEO.
Multe televizoare vechi cu tuburi mai au inca o mufa mai mare, neagra, cu 2 randuri de contacte (mufa Euroscart) care este folosita de asemenea pentru imagine si sunet. Daca ai si o asemenea mufa, atunci este indicat sa folosesti aceasta pentru conectarea televizorului la decodor (cu cablu Euroscart-Euroscart bi-directional).

Daca pe televizor nu ai mufa Euroscart, atunci trebuie sa folosesti un cablu Euroscart-RCA sau RCA-RCA (daca decodorul are mufe de iesire RCA). Trebuie sa ceri astfel cablul, explicand ca mufele RCA trebuie sa fie pentru INTRARE in televizor! Acesta deoarece mufele Euroscart sunt cu intrare si iesire separata de semnal.
Ideal ar fi sa cumperi un adaptor Euroscart-RCA cu comutator de sens + un cablu cu mufe RCA-RCA pe ambele capete.

La mufe RCA trebuie sa respecti culorile si sa nu confuzi mufa alba cu ceea galbena!

La conectare, trebuie sa alegi semnalul de intrare AV, cand va aparea semnalul din decodor. Este posibil ca trebuie schimbata pozitia comutatorului pe mufa adaptoare Euroscart-RCA.

| Daniel26 explică (pentru Bula):

Multumesc mult pentru clarificari. De mare ajutor! Televizorul cu tub la care as vrea sa conectez un decodor pentru tv satelit de la Rds are doar iesirile RCA (alb, rosu, galben). Nu are si mufa Euroscart. E un model mai micuţ, de 37-40cm (parca), de aceea cred ca nu i-au pus.
Modelul se decodor Kaon de care am intrebat am inteles ca are iesiri RCA. Nu cred ca are si pentru Euroscart din cate observ aici https://www.google.ro/......ps?/search
Am inteles ca acest model a fost oferit de Rds in ultima vreme pentru tv satelit, de aceea am intrebat cu referire la el.
Deci, ar merge conectat la tv-ul meu cu un cablu Rca-Rca? Sau (vad ca are si hdmi) trebuie sa cumpar un cablu Rca-Hdmi? Nu cred ca e inclus in pachet.

| Bula a răspuns (pentru Daniel26):

Langa decodor, in cutie, ai primit si un cablu RCA-RCA, cu care poti conecta decodorul la televizor.
Trebuie sa ai grija sa respecti culorile mufelor la conectare (deseori se confunda usor mufa alba cu ceea galbena, adica sunetul cu imaginea! ).
Cand sunt conectate si ambele pornite, trebuie sa pui televizorul pe intrare AV, iar la apasarea butonului OK de pe telecomanda decodorului trebuie sa apara pe ecran meniul programelor.

Ajutor suplimentar poti cere la nevoie si de la RCS-RDS, Serviciul Clienti.

| Daniel26 explică (pentru Bula):

Am inteles. Multumesc mult pentru raspunsuri. De mare ajutor!