| vioreltt a întrebat:

Se pricepe cineva la hackintosh?
HELP ME! am un Acer extensa 5230e cu specificatiile astea:
CPU: Intel Celeron 900 2.20 GhZ,
RAMȘ 3 Gb dual channel ddr2
HDDȘ 160Gb WD
GPU: ntel
Model Mobile Intel 4 Series Express Chipset Family
Device ID 8086-2A43 cred ca este GMA 4500MHD

Si vreau sa imi pun OS X Lion 10.7, deoarece m-am saturat de windows.
Va multumesc! Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Te pot ajuta eu, dar te avertizez că așa numitul hackintosh este plin de bug-uri și în prezent proiectul nu se mai dezvoltă, adică este mort.Eu în locul tău aș alege un OS bazat pe Linux ce are desktop-ul de MAC(sunt destule distribuții de astea.Un exemplu ar fi Ubuntu cu cairo dock). Linux NU este egal cu Ubuntu. Ubuntu este doar o mizerie comercială. Succes

| AndreiM77 a răspuns (pentru DeyCj):

Spun un lucru Linux si Ubuntu este acelasi sistem de operare, Ubuntu este de la Linux, el ere o interfata mai noua fata de Linux si acest sistem este pentru Hackeri, programatori pentru ca nu ia virusi, este un sistemcare nu se ridica la nivelul Windows-ului nici decum, pentru un computer personal recomand Windows, in special 8 eu il am si sunt multumit de el.

| DeyCj a răspuns (pentru AndreiM77):

Andrew dragă. Pune mâna și învață despre sistemele de operare și apoi vino să „îmi spui" despre ceea ce este un sistem GNU Linux.
Concept greșit. Ubuntu=Linux
Lunux-ul este de fapt un nucleu care a fost creat undeva prin anul 94 de finlandezul Linus Trovas; Linus fiind un pasionat de MINIangryun sistem de operare bazat pe UNIX la fel ca toate sistemele de operare din lume(MAC OSX, Android, Firefox OS cele peste 100 de distribuții linux existente în prezent, și numărul lor este în creștere), cu excepția Windows-ului care se bazează pe MS-DOS, și asta datorită IBM-ului) care a dorit să creeze(și a reușit) un nucleu care să depăsească performanțele MINIX-uli.Multe chestii nu știi tu...dar datorită p[oliticii pro Microsoft al MEC-ului ați ajuns să credeți eronat că Windows-ul este cel mai performant și bun sistem de operare dein lume; Real este doar o platformă pentru rulajul aplicațiilor comerciale.Nu se poate compara un sistem de operare cu o platformă comercială creată și gândită special pentru acest scop.
Windows 8.De ai știi tu cum este construit și cum Microsoft-ul face phishing de date neautorizat din calculatorul tău, în cârdășie cu Faceboock-ul care fură date despre user direct de la sursă, fără ca el să aiba vreun habar, etc precis nu l-ai mai folosii.îți dau un indiciu; TPM, care este actov și nu se poate dezactva în nici un fel, chiar de faci cretinătatea să oprești automatic updates-ul încă de la instalare=>dezactivezi instalarea driverilor și actualizarea store-ului care conțiene aplicații special create pentru Windows 8, aplicații de uz general, chestie furată de la sistemele Linux și implementata comercial, deci prost, dar e un progres.etc(că mi lene să scriu).
Îs multe de zis și discutat, dar pentru a sta de vorbă pe tema asta cu tine este nevoie să deții un suport de cunoștințe relevant că cu interlocutori ce vorbesc doar din auzite nu stau de vorbă că mă voi plictisii repede happy.

8 răspunsuri:
| AndreiM77 a răspuns:

DE ce vrei sa pui acel sistem?
Pt. ca te-ai saturat de windows?
Mai spun ceva tu ai un Acer, acel sistem pe care tu vrei sail instalezi pe PC este de la Macintosh, adica da la Apple si nu poti baga un astfel de sistem pe PC, ai nevoie de un MacBook.
Laptopul are o configuratie veche, este un mpdel vechi, nu ai nici-o sansa sa bagi pe eln OS X Lion 10.7, cel mai bine sa instalezi un Windows 7 HomePremium, nu pune pe el Windows 8, in nici un caz, deoarece el are nevoie de o configuratie mai noua pentru a rula corect din punct de vedere tehnic.

| DeyCj a răspuns (pentru AndreiM77):

Ai gafat. Șitai că Mac OS X-ul se poate instala și pe procesoarele Intel? în caz că nu te informez că...da, se poate.Nu crezi.Citește asta:
http://support.apple.com/kb/ht4949
E sursa oficială Apple, și nu e vorba de hackintosh, adică ex proiectul darwin care în prezent este un proiect mort, datorită deschiderii temporare a sursei MAC, decizie luată de cei de la Apple pentru a lăsa comunitatea Open Source(cea care este dezvoltatoarea sistemelor și aplicațiilor libere, printre care și proiectul GNU, adică Linuxul și OS-urile bazate pe el) să îmbunătățească securitatea sistemului și să aducă corecturi în kernelul ce era un pic cam ciuntit iar un an mai târziu s-o închidă iarăși că problemele au fost rezolvate.Cei de la Apple au fost inteligenți nu cai de la Microsoft care în ahtierea lor dupa bani nu știu prin ce ilegalități, monopolizare stalinistă, fraude bursiere sau legături(cu fujitsu Siemens care aopi a fraudat „legal" staul român, adică pe noi cei ce plătim taxe și impozite cu proiectul implementătii Windows în școli) să scoată bani nemunciți.Asta nu o știai.

| vioreltt explică:

Multumesc tuturor pentru raspumsuri. Nu as alege linux / ubuntu deoarece nu pot instala photoshop, lightroom, Sony vegas, fiind fotograf am nevoie de astea. Stiu ca se pot instala prin emulatoare dar alea sunt pline de bug-uri. Si alte alternative din linux / ubuntu am incercat, dar nu au aceleasi functii fata de suita Adobe.

| Alexiuc a răspuns:

Salut pune windows 8.1 pro Microsoft o sa faca actualizari automate la ultimul windows ce o sa-l lanseze pe piata dar intre timp o sa faca update la 8.2 acest windows este mult mai bun decat windows 7 xp sau orice alt windows si consuma putine resurse de asemenea.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Alexiuc):

Windows 8.2? pe bune?!
Windows 9 baiatu!

| Alexiuc a răspuns (pentru AndreiM77):

Windows 9 2015 :P 8.2 apare toamna asta. citeste aici http://www.arenait.net/2014/04/23/windows-8-2-vine-la-toamna.html