| alexandrunaj a întrebat:

Siliconul lipeste tevile de PVC?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Tevile de PVC se lipesc cu un lipici special pentru plastic.Cauta,intreaba la magazine ca sint sigur.Lipeste tevi de PVC si tine la presiuni chiar inalte, depinde de tipul de lipici ciment sau cum il numesc ei. Poti lipi chiar si pe teava umeda, si lipirea se realizeaza f rapid in citeva secunde.Nu este superlgue este ciment sau lipici pentru PVC.

| justadream94 a răspuns:

Da.existe silicon special

| CLCQ a răspuns:

Nu, siliconul este folosit in general pentru etansare, ca "umplutura" daca vrei, nu ofera rezistenta mare dar devine destul de elastic dupa uscare.

| TorokJanos a răspuns:

Exists si silicon care este pentru temperaturi inalte si lipeste destul de binecele folosite pentru sobe de teracote, sau diferite utilaje de temperaturi inalte acele silicoane lipesc bine, dar de obicei siliconul este folosit pentru umplutura etansare, depinde daca vrei sa fie lipitura rigida sau nu